Dobra izolacja cieplna przyczynia się do mniejszego zużycia energii, tym samym pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie. Kiedy zlecić ekspertyzę budowlaną? Jeśli przypuszczamy, że wykonawca źle zabezpieczył dach, fundamenty lub ściany zewnętrzne, warto skontaktować się z rzeczoznawcą. Specjalista podpowie nam, kiedy zlecić ekspertyzę budowlaną. Fachowiec nie tylko zweryfikuje nasze podejrzenia, ale też znajdzie wszystkie miejsca występowania mostków termicznych i zaproponuje sposoby ich usunięcia. 

Ekspertyza budowlana – co powinna zawierać

Co powinna zawierać i kiedy zlecić ekspertyzę budowlaną? Wspomniany dokument zawiera szereg cennych informacji na temat stanu technicznego budynku. Specjalista nie tylko określa rodzaj uszkodzeń, ale również podaje ich przyczyny i proponuje zalecenia. Rzeczoznawca budowlany może również przygotować wstępny kosztorys. W przeciwieństwie do opinii technicznej, wystawionej na podstawie analizy dokumentów i oględzin nieruchomości, ekspertyza poparta jest też badaniami i wyliczeniami.

Kiedy zlecić ekspertyzę budowlaną – zapytaj rzeczoznawcy

Zastanawiasz się, kiedy zlecić ekspertyzę budowlaną? Jeśli na ścianach pojawiają się wilgotne plamy i grzyb na ścianie, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Rzeczoznawca budowlany ustali, czy problem wynika ze złego ocieplenia budynku. Skraplanie się pary wodnej na szybach może wskazywać na wady izolacji cieplnej. W takiej sytuacji warto skonsultować się z rzeczoznawcą, który przeprowadzi badanie termowizyjne. Specjalista wykryje mostki cieplne, czyli miejsca, w których dochodzi do nadmiernej utraty ciepła. 

Komu i kiedy zlecić ekspertyzę budowlaną? Przede wszystkim poszukaj osoby, dysponującej niezbędnymi uprawnieniami. Specjalista przygotuje dokumenty z należytą starannością. W ten sposób dowiesz się, jakie błędy popełnił wykonawca przy ocieplaniu domu i czy możesz domagać się naprawy szkody. 

Jeśli planujesz wymianę dachu, skontaktuj się ze specjalistą. Profesjonalista przeprowadzi audyt energetyczny, podczas którego ustali zapotrzebowanie budynku na energię. Audytor wskaże też miejsca, w których dochodzi do największych strat ciepła. Fachowiec doradzi, jaki materiał izolacyjny najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Oprócz tego podpowie, jaką technologię ocieplenia wybrać. 

Błędy przy wykonywaniu izolacji cieplnej – kiedy zlecić ekspertyzę budowlaną

Na skuteczność izolacji cieplnej wpływa też sposób jej montażu. Szukasz odpowiedzi na pytanie, kiedy zlecić ekspertyzę budowlaną? Skorzystaj z pomocy specjalisty, jeśli podejrzewasz, że ekipa źle ułożyła wełnę mineralną lub niewłaściwie ją przycięła. Rzeczoznawca przypomina, że musi być ona idealnie docięta do wymiarów krokwi, w przeciwnym razie przyczynia się do nadmiernej utraty ciepła. 

Ekspertyza przyda Ci się wtedy, gdy masz wątpliwości, czy izolacja cieplna została wykonana prawidłowo. Wpływa ona bowiem na komfort życia mieszkańców i koszty ogrzewania budynku. Do zabezpieczenia domu przed nadmiernymi stratami ciepła można wykorzystać:

  • wełnę mineralną,
  • piankę PUR,
  • styropian,
  • natryskiwana celuloza.

Niewłaściwy wybór materiałów izolacyjnych i pominięcie w obliczeniach współczynnika ciepła to najczęstsze błędy popełniane przy tworzeniu projektu termoizolacji. Takie niedopatrzenia przyczyniają się do powstawania mostków cieplnych, zwłaszcza na łączeniach balkonów z płytą stropową lub wieńcem. Zlecając ekspertyzę budowlaną, możesz się dowiedzieć, czy wykonawca popełnił jakiś błąd. 

Źle wykonana izolacja fundamentów – jak ich uniknąć

Niewłaściwe ocieplenie fundamentów może skutkować ich przemarzaniem, a także obniżeniem wydajności energetycznej budynku. Zastanawiasz się, jak zapobiec podstawowym błędom przy izolacji ścian fundamentowych? Przede wszystkim powinieneś kupić materiały nienasiąkliwe, takie jak specjalny styropian EPS o obniżonej wodochłonności, polistyren ekstrudowany XPS, pianka poliuretanowa PIR. 

Ekspert budowlany zaznacza, że ważny jest wybór kleju poliuretanowego, który szybko wiąże. Płyt ociepleniowych nie wolno montować mechanicznym, w przeciwnym razie możemy uszkodzić hydroizolację. Ocieplenie powinno sięgać przynajmniej metr w głąb gruntu, najlepiej do ław. W ten sposób można poprawić komfort życia mieszkańców, a jednocześnie uniknąć niepotrzebnych strat energii.