Czym kierować się przy wyborze Biegłego Sądowego Rzeczoznawcy Budowlanego?
Problem z zakresu Prawa Budowlanego, organizacji budowy, samej budowy, sporu z sąsiadem itp. często wiążą się z potrzebą pomocy ze strony biegłego sądowego rzeczoznawcy budowlanego. Tytuł rzeczoznawcy budowlanego lub/i biegłego sądowego z zakresu budownictwa nie jest jednoznaczny z posiadaniem odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Rozwój techniki, materiałów budowlanych i sposobów prowadzenia robót budowlanych jest bardzo dynamiczny. Brak ciągłego doszkalania się często prowadzi do stagnacji, co wiąże się z wydawaniem opinii technicznych lub ekspertyz budowlanych niepełnowartościowych. Stając przed wyborem odpowiedniego specjalisty – rzeczoznawcy budowlanego należy przede wszystkim sprawdzać doświadczenie specjalisty. Często kilka prostych pytań pomaga zweryfikować wiedzę i warsztat rzeczoznawcy.
Podczas rozmowy warto zapytać o:
– doświadczenie rzeczoznawcy budowlanego oraz o jego specjalność,
– przynależność do właściwej izby inżynierów budownictwa,
– dysponowanie specjalistycznym sprzętem do badań lub współpracę z akredytowanym laboratorium,
– możliwość tworzenia zespołów eksperckich złożonych z rzeczoznawców budowlanych różnych specjalności,
– zasady współpracy.
Tych kilka prostych pytań pozwala na zweryfikowanie potencjalnego wyboru rzetelnego biegłego rzeczoznawcy budowlanego.
Podczas rozmowy warto również porozumieć się w sprawie wynagrodzenia. Część z inżynierów hołduje założeniu: „czy się stoi czy się leży, to kasa się należy”. Zdarza się, iż podczas pierwszej wizyty na budowie zlecenie może być wykonane w kilku prostych krokach, bez potrzeby wykonywania żmudnej i kosztownej ekspertyzy budowlanej.
Wybór rzeczoznawcy budowlanego jak widać nie jest prostą sprawą. Profesjonalne usługi eksperckie nie są tanie, jednak za ofertowaną ceną powinny stać: wiedza, doświadczenie, profesjonalizm oraz stosowne uprawnienia. Aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań lub wyrzucenia pieniędzy w błoto zapraszam do kontaktu.