Błędy podczas projektowania i wznoszenia dachu nie tylko obniżają walory estetyczne nieruchomości, lecz także przyczyniają się do osłabienia konstrukcji i powstania mostków termicznych. W konsekwencji wpływa to niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Jeśli podejrzewasz, że doszło do nieprawidłowości, skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy. Sprawdź, jak wygląda profesjonalna ekspertyza budowlana dachu!
Ekspertyza budowlana dachu – dlaczego warto ją zlecić
Prawidłowe wykonanie konstrukcji dachu i właściwe ułożenie pokrycia zapewnia skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także przedłuża ich trwałość. Ekspertyza budowlana dachu pozwala ustalić, czy wykonawca popełnił błąd podczas przygotowywania belek i ich impregnacji. Rzeczoznawca określa też sposób i zakres naprawy, mającej na celu przywrócenie szczelności rynien i pokrycia dachowego.
Ekspertyza budowlana dachu może wykazać, że wykonawca źle obrobił komin i rynnę koszową, co doprowadziło do ich przeciekania. W konsekwencji trzeba je jak najszybciej wymienić, co generuje wysokie koszty. Niekiedy ekipa może niewłaściwie przygotować otwory na okna dachowe. Nie tylko obniży to walory estetyczne budynku, lecz także przyczyni się do nieszczelności stolarki okiennej. Przeciekająca woda może uszkodzić tynki wewnętrzne i płyty gipsowo-kartonowe. Rzetelnie przygotowana ekspertyza budowlana pomoże Ci dochodzić swoich praw przed sądem. Warto ją sporządzić, niezależnie od tego, czy pokrycie zostało wykonane z blachy, dachówki, czy papy.
Co powinna zawierać ekspertyza budowlana dachu
W pierwszej kolejności specjalista przeanalizuje dostępne dokumenty, następnie przechodzi do oceny stanu technicznego. Rzeczoznawca zwraca uwagę nie tylko na zewnętrzną powierzchnię dachu, lecz także przeprowadzi inspekcję pomieszczeń na najwyższym piętrze. Ekspert oceni stan izolacji cieplnej i ścian nośnych. Do końcowego raportu dołączy zdjęcia wykrytych usterek.
Co zawiera ekspertyza budowlana dachu? Wspomniany dokument ocenia prace pod względem zgodności ze sztuką dekarską. Specjalista weźmie również pod uwagę estetykę i jakość wykonania pokrycia dachowego. Dodatkowo ekspert zasugeruje sposób usunięcia usterek, a także oszacuje koszty naprawy.
Rzeczoznawca budowlany – kiedy skorzystać z jego usług
Jeśli zauważysz pęknięcia na ścianach lub suficie, zleć wykonanie ekspertyzy. Rzeczoznawca budowlany ustali, czy wykonawca popełnił jakiś błąd podczas prac wykończeniowych. Pamiętaj, że wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwoli Ci przeprowadzić remont dachu tanim kosztem. Zastanawiasz się, kiedy przyda Ci się ekspertyza budowlana dachu? Pamiętaj, żeby zlecić jej wykonanie, gdy ulewa lub wichura naruszyły konstrukcję. Rzeczoznawca oceni rozmiar szkód, a także podpowie Ci, o jaką kwotę odszkodowania możesz się ubiegać. Ekspertyzę powinna przygotować osoba legitymująca się tytułem mistrza w zawodzie dekarz. Dzięki temu zyskujesz pewność, że posiada ona dużą wiedzę techniczną i praktyczną w zakresie konstrukcji oraz pokrycia dachowego.
Zanim zamontujesz panele fotowoltaiczne na dachu, skontaktuj się z ekspertem. Aby ustalić, czy konstrukcja wytrzyma dodatkowe obciążenie, specjalista wykona niezbędne pomiary. Jeśli zauważysz ślady wilgoci w okolicy więźby dachowej, niezwłocznie skonsultuj się z rzeczoznawcą. Profesjonalna ekspertyza budowlana dachu nie tylko zawiera ocenę stanu technicznego, ale również zalecenia dotyczące naprawy ewentualnych usterek.
Najczęstsze błędy podczas budowy dachu
Jednym z podstawowych błędów jest nieprawidłowy wybór drewna. Wykonawca powinien zwrócić uwagę, czy materiał nie jest popękane, ani nie nosi śladów zgnilizny. Drewno nie może mieć wypadających sęków, ponieważ osłabiają nośność dachu. Specjalista powinien je okorować, co pozwala uniknąć spróchnienia konstrukcji.
Rzeczoznawca budowlany zaleca, żeby wilgotność drewna na więźbę wynosiła poniżej 18%, natomiast na warstwę zewnętrzną – nie więcej niż 23%. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko rozwoju grzybów. Ekspertyza budowlana dachu przydaje się, gdy mamy wątpliwości, czy wykonawca użył wysokiej jakości materiałów.
Poważnym błędem jest niedostosowanie konstrukcji więźby do geometrii dachu i stopnia jego nachylenia. Wykonawca może ją też źle usztywnić, co prowadzi do jej przesunięcia.