Prawidłowo wykonany i zadbany balkon wiąże się nie tylko z kwestiami bezpieczeństwa, ale i estetyką budynku – wszelkiego rodzaju pęknięcia i uszkodzenia płyty balkonu widać gołym okiem, a to nie przynosi chluby właścicielowi mieszkania. Żeby balkon jak najdłużej zachował dobry wygląd i nie niszczał pod wpływem deszczu i mrozów, warto wcześniej zastosować się do kilku zasad, które pozwolą nam uniknąć kosztownych remontów. Co jednak, jeżeli wykonawca nie spisał się, pozostawiając nas ze źle wykonanymi robotami wykończeniowymi? W przypadku błędów budowlanych możemy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu sporządzenie ekspertyzy budowlanej.
Prawidłowa hydroizolacja balkonu
Dobrze wykonana hydroizolacja balkonu i tarasu to klucz do sukcesu dalszych robót wykończeniowych na zewnątrz budynku. Budując dom albo przeprowadzając gruntowny remont budynku, warto zatem zadbać o to, żeby nasz balkon był odpowiednio zabezpieczony przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Nieprawidłowa hydroizolacja balkonu będzie widoczna szczególnie zimą – podczas niskich temperatur – i w czasie pory deszczowej, zwłaszcza wiosną i jesienią, kiedy opady deszczu będą zintensyfikowane. Żeby zapobiec przedostawaniu się wilgoci do wnętrza budynku, należy zawczasu zadbać o zaizolowanie podkładu betonowego balkonu, zwłaszcza w miejscach łączenia podłogi ze ścianą budynku. W tym przypadku nie wystarczy tylko warstwa folii izolacyjnej, ale i prawidłowe zabezpieczenie płytek lub paneli na podłodze balkonu.
Co jednak, jeżeli prace izolacyjne zostaną źle wykonane? W przypadku nieprawidłowo zamontowanej folii izolacyjnej lub jej braku, zwłaszcza podczas intensywnych opadów deszczu, woda opadowa może gromadzić się w zagłębieniach pomiędzy ścianą domu a podłożem balkonu i uporczywie wnikać w głąb muru, powodując zacieki i erozję tynku. W najlepszym wypadku będziemy mieli do czynienia po prostu z uszkodzeniem elewacji. Nierzadko jednak brak izolacji balkonu może doprowadzić do wilgotnienia ściany domu wewnątrz budynku i rozwoju pleśni. Dodatkowo, jeżeli taras znajduje się ponad użytkowanym pomieszczeniem, wszystkie zacieki powstające na jego powierzchni – chociażby woda wnikająca do wnętrza podłoża poprzez nieszczelne fugi pomiędzy płytkami – będą widoczne poniżej, na suficie pomieszczenia. W takim wypadku, mając do czynienia ze źle wykonanymi pracami wykończeniowymi balkonu, mamy prawo do działań naprawczych, a nierzadko – także odszkodowania od nieuczciwego wykonawcy. Żeby móc dochodzić swoich praw, warto zlecić opinię techniczną. Rzeczoznawca budowlany dokona oględzin uszkodzeń i sporządzi ekspertyzę budowlaną.
Pamiętaj o spadku balkonu
Płyta balkonu i tarasu jest szczególnie narażona na zniszczenie zwłaszcza podczas dużych zawilgotnień i podczas mroźnych zim. Kiedy temperatura powietrza spada wyraźnie poniżej zera, nawet najmniejsza ilość wody, która przedostała się wewnątrz zbrojenia przez nieszczelną warstwę izolacyjną albo przerwaną fugę, zamarzając, może rozsadzić beton. Tak powstałe pęknięcia i uszkodzenia będą widoczne gołym okiem, a popękane płytki balkonowe będą szpecić nasz balkon.
Żeby uniknąć pęknięć płyty balkonowej, warto przyłożyć się do zabezpieczenia płytek i podłoża pod nimi. Zaleca się, żeby pod płytkami ułożyć nie tylko warstwę folii hydroizolacyjnej, ale i zaprawy mineralnej odpornej na działanie wilgoci. Dobrym wyborem będzie folia w płynie przeznaczona do użytku zewnętrznego. Z kolei izolacja uszczelniająca hydroizolacyjna da nam pewność, że pod płytkami nie będzie gromadziła się wilgoć, która podczas niskich temperatur mogłaby zamarzać.
Jeśli pomimo zastosowania materiałów izolacyjnych dobrej jakości nasz balkon nadal przecieka, a beton pęka, warto zastanowić się, czy podczas wyrównywania płyty balkonu nie zapomniano o koniecznym spadku ku zewnętrznym krawędziom balkonu. Minimalny spadek płyty balkonowej zapobiega gromadzeniu się wody na powierzchni balkonu i sprzyja jej odprowadzaniu poza betonową płytę. Jeżeli zatem wykonawca nie zadbał o takie zabezpieczenie, możemy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu wykonanie badania, które będzie miało na celu wskazanie błędów budowlanych. Pomoże nam w tym ekspertyza budowlana.
Nieprawidłowe połączenie płyty balkonu ze ścianą
Problem z wilgocią przedostającą się do wnętrza budynku z balkonu może też mieć swoją przyczynę w złym zabezpieczeniu połączeń pomiędzy płytami żelbetowymi. Chodzi tu zwłaszcza o uszczelnienie styku podłogi balkonu lub tarasu i samej ściany, a także drzwi balkonowych i okien. Jak wiadomo, na styku płyty balkonu i ściany domu dochodzi do sporych naprężeń, które mogą powodować pęknięcia i niszczenie mieszanki betonowej. Ważne jest zatem, żeby w połączeniu balkonu i muru pamiętać o dylatacji, która sprawi, że płyty będą bardziej elastyczne. Wówczas unikniemy pęknięć, a co za tym idzie – wnikania poprzez szpary wody z balkonu.
Pamiętajmy, że widoczne pęknięcia na styku balkonu i wejścia do domu można naprawić. Ważna jest jednak szybka reakcja, która pozwoli nam uniknąć przedostawania się wilgoci do wnętrza budynku. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami wyegzekwować działań naprawczych od nierzetelnego wykonawcy robót, możemy zlecić to specjaliście. Rzeczoznawca budowlany wykona ekspertyzę budowlaną i pomoże nam uzyskać należną pomoc.