Inwentaryzacja budowlana tylko z rzeczoznawcą budowlanym

Budowa domu to nie lada wyzwanie – musimy się zmierzyć nie tylko z rosnącymi kosztami materiałów budowlanych i prac podwykonawców, ale i stale piętrzącymi się dokumentami związanymi z przebiegiem procesu budowlanego. Atutem skrupulatności w prowadzeniu dokumentacji budowlanej jest to, że będziemy posiadali pełny materiał źródłowy dotyczący budynku i jego części. Co jednak zrobić, jeżeli chcemy przebudować stary dom albo zrobić generalny remont budynku, ale nie posiadamy odpowiednich dokumentów do uzyskania pozwolenia na modernizację nieruchomości? W takim przypadku przyda się skrupulatna inwentaryzacja budowlana. Najlepiej, żeby opracowanie tego typu wykonał rzeczoznawca budowlany.

Inwentaryzacja budowlana – co to takiego?

Inwentaryzacja budowlana to nic innego jak opracowanie techniczne, które zwiera informacje na temat aktualnego stanu budynku zarówno pod względem parametrów technicznych, jak i elementów konstrukcyjnych. To inaczej projekt techniczny budynku. Inwentaryzację budowlaną powinien wykonywać rzeczoznawca budowlany, który posiada wiedzę z zakresu budownictwa i doświadczenie w sporządzaniu tego typu dokumentacji projektowej. Taki ekspert budowlany ma uprawnienia to realizowania profesjonalnych ekspertyz budowlanych i opinii technicznych.

Inwentaryzacja budynku przydaje się szczególnie w sytuacji, kiedy chcemy dokonać modernizacji domu, ale nie mamy pełnej dokumentacji technicznej dotyczącej nieruchomości. Odtworzony projekt budowlany często dołącza się do dokumentacji wymaganej przy staraniach o przebudowę nieruchomości albo zmianę przeznaczenia budynku. Opracowanie tego typu ilustruje stan techniczny nieruchomości. Pokazuje także jak przebiegają elementy konstrukcyjne domu, jakie są parametry jego składowych części i gdzie umieszczone jest zbrojenie. Rzeczoznawca budowlany podczas inwentaryzacji obiektu musi też określić liczbę i rozmieszczenie okien, drzwi i innych elementów konstrukcyjnych, np. balkonów. W gruncie rzeczy inwentaryzacja budowlana powinna odwzorować układ domu, który zatwierdził architekt budynku przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Projekt techniczny nieruchomości można wykonać w postaci dokumentu papierowego lub elektronicznego. Może on dotyczyć zarówno całego domu, jak i tylko jego części, np. konkretnego pomieszczenia albo piętra. Inwentaryzacja budowlana, którą wykonał rzeczoznawca budowlany, jest też podstawą do opracowania ekspertyzy budowlanej.

Co zawiera inwentaryzacja budowlana?

Rzeczoznawca budowlany wykonujący inwentaryzację budynku musi sprawdzić wszystkie elementy składowe nieruchomości. A w szczególności te, które odpowiadają za jego nośność i stabilność. W opracowaniu musi się znaleźć informacja na temat stanu technicznego obiektu, liczby kondygnacji, liczby pomieszczeń, wysokości budynku, jego lokalizacji, wykorzystanych materiałów budowlanych i otoczenia nieruchomości.

Poza tym do dokumentacji obejmującej inwentaryzację budynku trzeba dołączyć m.in.:

  • rzut budynku (w skali 1:100 lub 1:50)
  • rzut działki (w skali 1:500), na której znajduje się dom
  • rzut zabudowy dookoła budynku (ogrodzenia, śmietniki, wiaty, garaże itp.)
  • rzut kondygnacji domu i rozmieszczenie zamontowanych w nim instalacji
  • rzut dachu
  • rozmieszczenie przewodów wentylacyjnych, kominowych i odwodnienia
  • przekrój budynku z oznaczeniem wysokości kondygnacji, dachu i wylewek

Dodatkowo do opisu rzeczoznawca budowlany musi dołączyć dokumentację fotograficzną i rysunkową.

Kiedy wykonuje się inwentaryzację budowlaną

Inwentaryzacja budowlana budynku przygotowana przez rzeczoznawcę budowlanego jest konieczna w sytuacjach, kiedy:

  • chcemy przebudować dom lub nadbudować kolejne pomieszczenie
  • planujemy wyburzyć część budynku albo wymienić dach
  • przy okazji wymiany okien lub drzwi (albo innych elementów konstrukcyjnych budynku)
  • w przypadku znacznej ingerencji w konstrukcję nośną domu

Inwentaryzacja nieruchomości jest też potrzebna, jeżeli planujemy większy remont, przesuwamy ścianki działowe albo dobudowujemy balkon. W każdym przypadku konieczność zlecenia inwentaryzacji budowlanej jest regulują przepisy prawa budowlanego.

Poza sytuacjami wymienionymi wyżej, inwentaryzacja techniczna domu może okazać się niezbędna, gdy nie posiadamy ważnych dokumentów projektowych budynku, a na przykład chcemy go sprzedać.