Inwentaryzacja mieszkania to proces często niezbędny właścicielom nieruchomości. Korzystają z niego także osoby zajmujące się projektowaniem czy przebudową mieszkań. Wyjaśniamy, czym jest inwentaryzacja mieszkania. Przedstawiamy także, w jakich okolicznościach staje się ona koniecznością.

Czym jest inwentaryzacja mieszkania?

Proces inwentaryzacji mieszkania to dokładne odwzorowanie stanu rzeczywistego nieruchomości. W praktyce polega na sporządzeniu planów, rysunków oraz dokumentacji fotograficznej. Zebrane przez rzeczoznawcę budowlanego dane określają aktualny stan mieszkania. Tego rodzaju inwentaryzacje budowlane budynków są często niezbędne. Wykonuje się je, aby dokładnie określić układ pomieszczeń i instalacji oraz wszelkie wymiary. Okazuje się to niezbędne podczas planowania jakichkolwiek zmian. Niewątpliwie inwentaryzacja mieszkania to istotny element procesu zarządzania nieruchomością. Ma znaczenie zarówno w kontekście formalnym, jak i dla korzystnej realizacji inwestycji budowlanych.

Remont generalny lub modernizacja mieszkania

Do najczęstszych sytuacji, w których inwentaryzacja mieszkania okazuje się konieczna, należy generalny remont. Zalicza się do nich również przeprowadzanie wszelkich większych modernizacji. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac budowlanych wymagających ingerencji w strukturę budynku potrzebna jest szczegółowa dokumentacja. Dzięki inwentaryzacji stanu technicznego budynków można precyzyjnie określić elementy przeznaczone do usunięcia. Wyróżnia się też te, które lepiej zachować lub trzeba wzmocnić. Zatem inwentaryzacja mieszkania jest konieczna dla uniknięcia kosztownych błędów podczas realizacji projektu.

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego – inwentaryzacja mieszkania to konieczność

Kolejnym przypadkiem, w którym inwentaryzacja mieszkania okazuje się niezbędna, jest zakup mieszkania z rynku wtórnego. Nabywcy często mają ograniczoną wiedzę na temat stanu technicznego nieruchomości. Całe szczęście inwentaryzacje budynków skutecznie pomagają określić stan lokali. Tym samym umożliwiają świadome podjęcie decyzji zakupowej. Dzięki temu kupujący mogą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak ukryte usterki czy wady konstrukcyjne.

Legalizacja samowolki budowlanej

Profesjonalna inwentaryzacja budynków bywa również konieczna w przypadku legalizacji samowolki budowlanej. Jeśli właściciel mieszkania dokonał niezatwierdzonych zmian, konieczne może być przeprowadzenie inwentaryzacji budowlanej. Dokumentacja  jest potem wykorzystywana do uzupełnienia braków formalnych i uzyskania niezbędnych pozwoleń. Inwentaryzacje budynków umożliwiają sporządzenie precyzyjnych planów. Stanowią one podstawę do oceny zgodności przeprowadzonych prac z obowiązującymi przepisami.

Podział lub łączenie lokali

Kiedy planowane jest podzielenie mieszkania lub połączenie lokali, inwentaryzacja obiektu staje się kluczowym elementem. Przeprowadzenia inwentaryzacji mieszkania wymaga wtedy lokalne prawo budowlane. Zachodzi też po prostu faktyczna potrzeba sporządzenia nowych planów i dokumentacji odzwierciedlających aktualny stan nieruchomości. Inwentaryzacje budowlane są tu nieocenioną pomocą. Zapewniają pełną przejrzystość zmian oraz pozwalają uzyskać odpowiednie pozwolenia.

Spory sądowe dotyczące nieruchomości

W sytuacjach konfliktowych dotyczących nieruchomości inwentaryzacja stanu technicznego budynku może stanowić istotny dowód w sprawie. Szczegółowa dokumentacja potwierdzająca stan mieszkania często jest kluczowa dla rozstrzygnięcia ważnych kwestii. Chodzi tutaj na przykład o podział majątku czy roszczenia wynikające z wad budowlanych. O inwentaryzację mieszkania mogą zwykle wnioskować wszystkie strony konfliktu.

 

Nie ma wątpliwości, że inwentaryzacja mieszkania jest niezwykle istotnym procesem w wielu różnych sytuacjach związanych z zarządzaniem nieruchomościami. Specjalistyczne inwentaryzacje budowlane to usługi umożliwiające kompleksowe zarządzanie nieruchomościami. Za ich sprawą między innymi dochodzi do minimalizacji ryzyka związanego z wszelkimi zmianami budowlanymi.