Ocena i opinia techniczna budowlana po wichurze

Zastanawiasz się, do czego potrzebna jest ocena i opinia techniczna budowlana po wichurze? Na tej podstawie możesz ubiegać się o odszkodowanie. Specjalista nie tylko oceni stan techniczny budynku, lecz także stwierdzi, czy nadaje się on do zamieszkania. Ponadto ekspert określi zakres niezbędnych napraw i przygotuje kosztorys. Sprawdź, kiedy warto zgłosić się do rzeczoznawcy budowlanego!

Ocena i opinia techniczna budowlana – kiedy się przydają

Ocena i opinia techniczna budowlana po wichurze przydaje się wtedy, gdy poszkodowany chce ustalić, jaki jest stan techniczny nieruchomości i na jaki zakres remontu powinien się przygotować. Rzeczoznawca podpowie, jak zminimalizować ryzyko kolejnego zdarzenia. Pojęcia – opinia i ekspertyza techniczna – są czasami stosowane zamiennie. Warto jednak podkreślić, że drugi dokument poparty jest badaniami i pomiarami, a nie samymi oględzinami. Ekspertyza budowlana jest bardziej szczegółowa i precyzyjna, co wiąże się z wyższymi kosztami.

Jakie informacje powinna zawierać opinia techniczna? Ekspert przeanalizuje wszystkie szkody, a także uwzględnia wydatki związane z zabezpieczeniem nieruchomości, w tym koszty materiałów i robocizny. Z badań wynika, że poszkodowani często podają zaniżoną kwotę we wniosku. Aby tego uniknąć, skorzystaj z usług doświadczonego rzeczoznawcy budowlanego. 

Pamiętaj, że nie musisz zgadzać się na kwotę podaną przez ubezpieczyciela. Złóż wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, dołączając do niego zdjęcia i faktury. Ważną rolę odgrywają dokumenty, przygotowane przez specjalistę.

Rzeczoznawca budowlany – dlaczego warto skorzystać z usług

Nie musisz wstrzymywać się z usuwaniem skutków wichury, dopóki nie pojawi się rzeczoznawca, wysłany przez ubezpieczyciela. Możesz samodzielnie zrobić zdjęcia, opisać zdarzenie i oszacować szkody. Aby ułatwić sobie zadanie, skorzystaj z pomocy rzeczoznawca budowlany. Dzięki temu zyskujesz pewność, że specjalista przygotuje niezbędną dokumentację techniczną. Należy podkreślić, że ocena i opinia techniczna budowlana po wichurze minimalizuje ryzyko, że ubezpieczyciel zakwestionuje rozmiary szkód.

Ekspert budowlany ustali czy doszło do:

  • uszkodzenia instalacji, stropu, elewacji, ścian, sufitów,
  • zniszczenia komina, tarasu, balkonu,
  • zalania domu (w wyniku zerwania dachu) lub pożaru (spowodowanego zwarciem instalacji elektrycznej).

Procedura postępowania po wichurze

Przede wszystkim powinieneś zabezpieczyć dom, aby uniknąć dalszych uszkodzeń. W miarę możliwości przenieś rzeczy do innego budynku, dzięki czemu uchronisz je przed zalaniem. Jeśli do zabezpieczenia użyłeś folii lub skorzystałeś z pomocy fachowca, koniecznie weź rachunek lub fakturę. Dzięki temu ubezpieczyciel określi rodzaj szkód i wysokość poniesionych kosztów. 

Zadbaj o to, żeby służby ratunkowe sporządziły protokół z miejsca zdarzenia. Ocena i opinia techniczna budowlana po wichurze pomoże Ci opanować chaos po klęsce żywiołowej. Koszty naprawy domu są wysokie, nie musisz pokrywać ich z własnej kieszeni, jeśli masz ubezpieczenie. Rzeczoznawca budowlany pomoże Ci uzyskać należne odszkodowanie z OC.

Ocena i opinia techniczna budowlana a wypłata odszkodowania

Złożyłeś wniosek o odszkodowanie do ubezpieczyciela, a teraz zastanawiasz się, czy postąpił on zgodnie z prawem? A może wydaje Ci się, że zaniżył kwotę? W takiej sytuacji skontaktuj się z rzeczoznawcą, który wyceni szkodę. Zapytaj eksperta, czy możesz wnioskować o wyższe odszkodowanie. Ocena i opinia techniczna budowlana pomogą Ci udowodnić, że masz rację. 

Ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni, licząc od zgłoszenia szkody. W uzasadnionych przypadkach poszkodowany poczeka trochę dłużej, np. wtedy, gdy musi złożyć dodatkowe wyjaśnienia. W tym terminie powinniśmy dostać kwotę bezsporną, czyli świadczenie, które towarzystwo wypłaca niezależnie od dalszych ustaleń. 

Rzeczoznawca budowlany podkreśla, że jest ona często zaniżona, dlatego warto domagać się swoich praw. W przypadku przedłużenia procesu likwidacja ubezpieczyciel musi podać okoliczności, które uniemożliwiły wywiązanie się z terminu.