Odbiór techniczny lokalu od dewelopera nie powinien być tylko czystą formalnością. Zwróć uwagę na wszystkie niedoróbki, w przeciwnym razie poniesiesz koszty związane z ich naprawą. Aby tego uniknąć, przygotuj się na spotkanie z deweloperem. Sprawdź, jak wygląda odbiór techniczny mieszkania!
Odbiór techniczny lokalu z rzeczoznawcą – dlaczego warto
Rzeczoznawca budowlany sprawdza zgodność lokalu z umową deweloperską, a następnie wskazuje ewentualne nieprawidłowości. Wszelkie usterki zostaną uwzględnione w protokole odbioru technicznego. Deweloper decyduje, czy uznaje roszczenia, czy też nie, ma na to 14 dni kalendarzowych. Jeśli zgadza się na naprawę, powinien przeprowadzić ją w ciągu 30 dni.
Specjalista nie tylko dostrzeże pęknięcia, rysy i szczeliny w ścianach lub suficie, ale również wykryje usterki, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Rzeczoznawca ustala, czy lokal jest zgodny z obowiązującymi normami budowlanymi i dokumentacją umowną. Należy podkreślić, że odbiór techniczny lokalu nie jest tożsamy z przekazaniem kluczy. To, kiedy je dostaniemy, zależy od treści umowy deweloperskiej.
Odbiór techniczny a przekazanie kluczy
Zastanawiasz się, czy odbiór techniczny lokalu odbywa się przed, czy po podpisaniu umowy przeniesienia własności? Zasadniczo akt notarialny sporządza się wówczas, gdy nabywca stwierdzi, że deweloper dopełnił swoich obowiązków. Niejednokrotnie umowę podpisuje się bezpośrednio po zweryfikowaniu stanu technicznego mieszkania. Można ją również zawrzeć, gdy rzeczoznawca wykryje nieprawidłowości i sporządzi protokół odbioru. Jeśli deweloper zrezygnuje z naprawy usterek, właściciel mieszkania zawsze może odstąpić od umowy. Niekiedy warto wstrzymać się z podpisaniem dokumentu.
Rozważ takie rozwiązanie, gdy ostatnią ratę możesz uiścić po zawarciu umowy przenoszącej własność. Dzięki temu skłonisz dewelopera do szybszej naprawy usterek. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, dokładnie przeczytaj dokumenty. Sprawdź, czy nie grożą Ci kary umowne za niedotrzymanie terminu zawarcia umowy.
Co obejmuje odbiór techniczny lokalu
Doświadczony rzeczoznawca budowlany dokładnie zmierzy lokal, w ten sposób sprawdzi, czy deweloper nie zawyżył metrażu. Oprócz tego zweryfikuje on, czy wykonawca prawidłowo zamontował płyty gipsowo-kartonowe. Dodatkowo specjalista weryfikuje:
- jakość wykonania wylewki i tynków,
- działanie wentylacji w mieszkaniu,
- stan izolacji cieplnej, pod kątem występowania mostków termicznych, przedmuchów i nieszczelności.
Ekspert budowlany przypomina, że w protokole odbioru technicznego można podać dowolną liczbę usterek. Należy nazwać i opisać problem, a także określić miejsce występowania nieprawidłowości. Dzięki temu nasze uwagi nie będą wzbudzały wątpliwości. Odbiór techniczny lokalu bywa bardzo stresujący, dlatego warto skorzystać z pomocy eksperta. Fachowiec dysponuje profesjonalnym sprzętem i zna normy budowlane, a jeśli go do tego upoważnimy, może odebrać mieszkanie w naszym imieniu. Specjalista przeprowadzi szczegółowy raport, do którego dołączy zdjęcia i rysunki.
Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę
Odbiór techniczny lokalu pozwala zweryfikować, czy deweloper wywiązał się ze swoich zobowiązań. Każde niedopatrzenie będzie Cię kosztować sporo nerwów i pieniędzy, dlatego skorzystaj z usług rzeczoznawcy budowlanego. Specjalista wykryje wszelkie usterki, nawet te niewidoczne gołym okiem.
Zanim wybierzesz się na spotkanie z deweloperem, kilkukrotnie przeczytaj:
- umowę,
- zmiany lokatorskie, czyli modyfikację projektu mieszkania,
- prospekt informacyjny, znajdziemy w nim opis budynku i gruntu, a także parametry lokalu, rozkład pomieszczeń, standard wykończenia, doprowadzone media, czy cenę.
Rzeczoznawca zachęca, aby na odbiór techniczny lokalu umówić się w ciągu dnia, ponieważ naturalne światło pozwala dokładnie zweryfikować stan mieszkania. Pamiętaj, żeby wziąć ze sobą rzuty i plan mieszkania, dzięki czemu sprawdzisz, czy gniazdka elektryczne, punkty świetlne oraz włączniki światła znajdują się w odpowiednich miejscach. W ten sposób możesz też łatwo skontrolować powierzchnię poszczególnych pomieszczeń i rozmieszczenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych.