Nierówna i popękana posadzka obniża wytrzymałość, walory estetyczne i użytkowe podłogi. W takiej sytuacji skontaktuj się z rzeczoznawcą budowlanym, który ustali przyczynę problemu i wskaże sposób jego rozwiązania. Specjalista przygotuje też kosztorys naprawy. Jeśli ekspertyza budowlana wykaże błędy wykonawcze, możesz domagać się wypłaty odszkodowania. Sprawdź, jak wygląda wspomniany dokument i kiedy warto go zlecić!

Ekspertyza budowlana – co powinna zawierać

Wspomniany dokument określa stan techniczny budynku. Należy zaznaczyć, że ekspertyza budowlana jest o wiele bardziej szczegółowa niż opinia techniczna. Rzeczoznawca nie tylko analizuje dostępną dokumentację i dokonuje oględzin nieruchomości, lecz także przeprowadza niezbędne pomiary i badania. Dzięki temu można ją łatwo zweryfikować.  

Ekspertyza budowlana jest potrzebna wtedy, gdy zauważysz pęknięcia i zarysowania podłogi. Jeśli w tym miejscu pojawią się zawilgocenia, najprawdopodobniej wykonawca popełnił błąd przy wykonaniu hydroizolacji posadzki. Rzeczoznawca budowlany przypomina, że izolacja przeciwwodna jest szczególnie ważna w kuchni, łazience i spiżarni. Mokrych i nieogrzewanych pomieszczeniach dochodzi do skraplania się pary wodnej. Specjalista tłumaczy, że hydroizolacja powinna uwzględniać zarówno warstwę folii, jak i styropianu.

Popękana posadzka – przyczyny

Równoległe, dość krótkie pęknięcia powstają w ciągu pierwszej doby od wykonania posadzki betonowej. Najczęściej mają one 2,5-7,5 cm grubości. Aby im zapobiec, należy odpowiednio wibrować i pielęgnować beton. Nie wolno doprowadzić do jego wysychania, w związku z tym fachowiec stale go polewa lub spryskuje wodą. Ekspert zaznacza, że we wczesnej fazie dojrzewania betonu, strumień wody nie może być zbyt zimny, ani zbyt silny, ponieważ uszkodzi wtedy wylewkę. 

Spękanie powierzchniowe kształtem przypomina plaster miodu. Można je najczęściej zaobserwować na spoiwie cementowym, utwardzonym na bazie kwarcu. Powstaje ono w wyniku skurczu górnej warstwy. Niekiedy pęknięcia na betonowej posadzce są spowodowane przekroczeniem maksymalnego obciążenia. 

Najczęstsze błędy przy wykonywaniu posadzki – ekspertyza budowlana

Zastanawiasz się, jakie uchybienia ekspertyza budowlana wykaże? Jednym z najczęstszych błędów jest złe przygotowanie podłoża. Rzeczoznawca wyjaśnia, że nie wystarczy dobrze zabezpieczyć warstwy z chudego betonu. Oprócz tego wykonawca powinien wykonać podbudowę z piasku lub żwiru. Inwestor powinien bacznie obserwować pracę robotników i natychmiast interweniować, jeśli zauważy jakieś nieprawidłowości. W przeciwnym razie usterki będą trudne do naprawienia. Wielu wykonawców stosuje zbyt dużą ilość wody w stosunku do porcji cementu. W konsekwencji posadzka jest mało odporna na ściskanie, dodatkowo źle reaguje na obciążenia dynamiczne i statyczne.

Ekspertyza budowlana – dlaczego warto ją zlecić

Niekiedy ekspertyza budowlana wykaże zły dobór składu mieszanki betonowej, stanowiącej podbudowę pod posadzkę. Jakość mieszanki odgrywa bardzo ważną rolę, ale należy ją też dopasować do rodzaju posadzki i panujących warunków. Wykonawca powinien wsypać zaprawę cementową do naczynia z odpowiednią ilością chłodnej, czystej wody, a następnie wymieszać ją wolnoobrotowym mieszadłem, aż otrzyma jednolitą konsystencję. Po kilku minutach fachowiec musi ją ponownie rozmieszać, dopiero wtedy może rozprowadzić jastrych na całej powierzchni podłogi. Jeśli pod jastrychem mają biec rury ogrzewania podłogowego, specjalista powinien go dodatkowo wzmocnić i osuszyć, a przed położeniem wierzchniej warstwy, osuszyć. 

Dylatacja posadzki – na czym polega

Rzeczoznawca podpowiada, że ekspertyza budowlana wskazana jest również wtedy, gdy istnieją podejrzenia, że ekipa zaniechała wykonania dylatacji. W ten sposób określamy specjalną przerwę lub szczelinę pomiędzy listwą a podłogą. Powinna ona przebiegać zgodnie z projektem, dzięki czemu zapobiegnie:

  • niszczeniu posadzki i innych elementów konstrukcyjnych,
  • odkształceniom paneli,
  • powstawaniu przeciążeń i pęknięć.

Istnieją dwie metody wykonania dylatacji: obwodowa (strefowa) i pośrednia (powierzchniowa). Pierwsza z nich znajduje zastosowanie wzdłuż ścian, schodów i kolumn. Zazwyczaj wystarczy ją przykryć gresem, listwami lub panelami. Przerwa ma grubość wylewki, oddziela ją od pozostałych elementów budynku. Z kolei dylatacja pośrednia pozwala podzielić podkład podłogowy na niezależne fragmenty.