Długotrwałe zawilgocenie poszycia dachu prowadzi do zniszczenia konstrukcji, jednocześnie przyczynia się do nadmiernej utraty ciepła z domu. Nie powinieneś więc bagatelizować wycieków na ścianach i suficie. Jeśli je zauważysz, skontaktuj się ze specjalistą. Rzeczoznawca budowlany pomoże w zlokalizowaniu źródła wycieku, a następnie zaproponuje sposób naprawy. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny nieszczelności dachu. 

Przeciekający dach – jak sobie poradzić

Sposób osuszenia poszycia dachowego zależy od stopnia zawilgocenia. Rzeczoznawca budowlany sprawdzi, czy objęło ono tylko mury, czy też dotknęło materiały termoizolacyjne i elementy konstrukcji. Niekiedy wystarczy otworzyć okna i dobrze przewietrzyć pomieszczenia, zazwyczaj jednak trzeba skorzystać z usług firmy, specjalizującej się w osuszaniu zalanych powierzchni. Wskazane jest również ozonowanie zawilgoconych pomieszczeń, w ten sposób można pozbyć się zapachu stęchlizny. To również sprawdzony sposób na pozbycie się pleśni, grzybów i roztoczy. Ozonowanie zdecydowanie poprawia komfort życia. 

Jeśli wykonawca popełnił jakiś błąd, nie musisz pokrywać naprawy dachu z własnej kieszeni. Rzeczoznawca budowlany pomoże w skompletowaniu dokumentów, które należy dołączyć do wniosku o odszkodowanie. 

Nieszczelność dachu – przyczyny

Zauważyłeś wykwity w okolicy komina, kratek wentylacyjnych lub przy świetlikach? A może farba odpada z sufitu i pojawiły się na nim pęknięcia? W takiej sytuacji rzeczoznawca budowlany pomoże ustalić przyczynę problemu, a także wskaże sposób jego rozwiązania. Jeśli ekspert ustali, że wykonawca nie postępował zgodnie z zaleceniami projektanta, bądź nie dopilnował, żeby budynek spełniał wymogi bezpieczeństwa, może go zobowiązać do poprawek. W niektórych przypadkach istnieje konieczność wymiany pokrycia dachu.

Zastanawiasz się, kiedy rzeczoznawca budowlany pomoże Ci w dochodzeniu roszczeń sądowych? Specjalista ustali, czy przeciekanie dachu jest spowodowane:

  • niedostatecznymi kwalifikacjami wykonawcy, 
  • niestosowaniem się ekipy do zaleceń projektanta,
  • złym doborem materiałów budowlanych,
  • kiepską jakością materiałów.

Ekspert budowlany zaznacza, że w wielu przypadkach wystarczą doraźne działania naprawcze. Niekiedy jednak należy zdjąć pokrycie dachowe i zamontować je ponownie.

Przeciekanie dachu – rzeczoznawca budowlany pomoże

Nieszczelny dach może prowadzić do zawilgocenia wełny mineralnej, co przyczynia się do powstawania mostków termicznych. W konsekwencji dochodzi do znacznej utraty ciepła z domu Niekiedy konstrukcja dachu ulega zniszczeniu, w takiej sytuacji rzeczoznawca budowlany pomoże w ustaleniu przyczyn usterki i ocenie stanu technicznego budynku. Nieszczelność dachu może wynikać z nieprawidłowego ułożenia folii uszczelniającej poszycie. Ekspert przypomina, że nawet nieznaczne przerwanie membrany prowadzi do przeciekania poszycia. 

Jeśli wykonawca zauważy usterkę, powinien ją natychmiast skleić i zabezpieczyć specjalną taśmą. Rzeczoznawca podkreśla, że tak samo należy postępować w przypadku zakładek i złączek, zwłaszcza w pobliżu kominów i koszy. Jeśli specjalista stwierdzi, że wspomniana wcześniej folia jest poważnie uszkodzona, może zlecić zerwanie poszycia i ponowne położenie dachówki.

Naprawa nieszczelnego dachu – czy rzeczoznawca budowlany pomoże

Przeciekanie dachu może być spowodowane podwinięciem lub nieprawidłowym ułożeniem folii. W konsekwencji woda przenika przez warstwę wstępnego krycia. Niektórzy wykonawcy popełniają błąd przy montażu obróbek blacharskich, bądź niedokładnie uszczelniają miejsca newralgiczne.

W jakich sytuacjach rzeczoznawca budowlany pomoże klientom? Warto się z nim skontaktować, gdy zauważymy pęknięcia i żółte plamy na suficie. Pamiętaj, żeby jak najszybciej zlecić ekspertyzę budowlaną, a następnie poszukać ekipy, która zajmie się naprawą. W przeciwnym razie narażamy się na rozwój pleśni i grzyba. Rzeczoznawca przypomina, że trudno je usunąć, ale przede wszystkim wywierają niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. 

Nie wolno lekceważyć nawet najmniejszego wycieku wody, ponieważ przyczynia się do uszkodzenia połaci dachu. Wymiana pokrycia dachowego jest bardzo kosztowna. Aby jej uniknąć, warto wykonywać regularnie przegląd techniczny budynku, a w tym rzeczoznawca budowlany pomoże klientom.