Obowiązek zlecania przeglądów okresowych spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu. Regularne kontrole pozwalają wykryć ewentualne usterki i szybko je naprawić, tym samym zapobiegają poważnym awariom. Przegląd pięcioletni budynku zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega i kto powinien go przeprowadzić!
Przegląd pięcioletni budynku – co obejmuje?
Podczas przeglądu budynku specjalista sprawdza stan techniczny poszczególnych elementów konstrukcji. Rzeczoznawca budowlany wykryje wszelkie nieprawidłowości, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu mieszkańców lub mieniu. Zaniedbanie obowiązku kontroli okresowych wiąże się z nałożeniem grzywny (do 5 tys. zł) lub karą ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności. Ponadto powinniśmy się liczyć z tym, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli dojdzie do zalania, czy pożaru budynku. Regularne przeglądy techniczne umożliwiają utrzymanie wartości nieruchomości, co jest szczególnie istotne, gdy planujemy jej sprzedaż.
Wielu właścicieli zastanawia się, jaki jest zakres kontroli okresowej. Należy zaznaczyć, że przegląd pięcioletni budynku służy nie tylko ocenie stanu technicznego i przydatności do użytkowania. Oprócz tego ekspert zwraca uwagę na estetykę nieruchomości i jej otoczenie. Zgodnie z przepisami kontrola powinna obejmować sprawdzenie:
- instalacji elektrycznej, gazowej, piorunochronnej, centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
- przewodów kominowych,
- obróbek blacharskich i elementów odwodnienia obiektu,
- pokrycia dachowego,
- urządzeń odpowiadających za zabezpieczenie przeciwpożarowe nieruchomości,
- przejść przyłączy instalacyjnych przez ściany budynku,
- urządzeń przymocowanych do dachu i ścian obiektu,
- warstwy fakturowej ścian zewnętrznych, balustrad, loggie, balkonów, attyk, gzymsów i filarów.
Przegląd pięcioletni budynku – termin
Przegląd pięcioletni budynku można wykonać o każdej porze roku, aczkolwiek ustawodawca zaleca przeprowadzenie go na wiosnę. Specjaliści przypominają, że po zimie często pojawiają się różnego rodzaju uszkodzenia. Dotyczy to przede wszystkim elementów nieruchomości i instalacji narażonych na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, takich jak mróz, śnieg, lód i deszcz.
Cyfrowa książka obiektu budowlanego (KOB) – podstawowe informacje
To dokument ustawowy, w którym nie tylko umieszczamy adnotacje o wykonanych przeglądach, lecz także o remontach, przebudowach i zmianach sposobu użytkowania budynku. Obowiązek prowadzenia KOB spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu. Książki papierowe, założone nie później niż do 31 grudnia 2023 r. mogą być prowadzone w tej formie do końca 2026 r., po czym należy przejść na wersję cyfrową. Od 1 stycznia 2024 r. nowe książki dla nieruchomości muszą być założone w postaci cyfrowej.
Kontrole techniczne budynków – o czym warto pamiętać?
Ile kosztuje 5-letnia kontrola budynku? Cena jest uzależniona od zakresu przeglądu, wielkości i rodzaju budynku, czy regionu kraju. W niektórych przypadkach należy wykonać badanie termowizyjne, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Dodatkowo należy doliczyć koszty prowadzenia książki obiektu budowlanego, jeśli nie zamierzamy prowadzić jej sami. Przegląd pięcioletni budynku powinien zakończyć się sporządzeniem protokołu. Rzeczoznawca opisuje w nim stan techniczny obiektu, a także wskazuje konieczne naprawy i określa termin ich wykonania. Do protokołu dołączone są fotografie, potwierdzające rodzaj, wielkość i lokalizację usterek.
Wspomniany dokument powinien składać się z następujących części:
- data aktualnej i kolejnej kontroli,
- informacje ogólne o nieruchomości (rodzaj obiektu, adres, właściciel/zarządca, powierzchnia zabudowy, zastosowane materiały budowlane),
- weryfikacja wykonania zaleceń pokontrolnych,
- stan techniczny budynku (wskazanie uszkodzeń i braków, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu użytkowników, mienia, czy środowiska),
- rekomendowane działania.
Zanim zlecisz kontrolę obiektu, upewnij się, że wybrany specjalista posiada odpowiednie wykształcenie, uprawnienia i doświadczenie. Dzięki temu zyskujesz pewność, że rzeczoznawca budowlany wykona swoje obowiązki rzetelnie. Pamiętajmy jednak, że sam przegląd pięcioletni budynku, niewiele wniesie, jeśli nie postąpimy zgodnie z zaleceniami rzeczoznawcy budowlanego.