Zastanawiasz się, jak sprawdzić stan techniczny nieruchomości? Skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy budowlanego, który przestudiuje dostępną dokumentację projektową i dokona oględzin budynku. Zebrane informacje wystarczą do przygotowania opinii technicznej. Niekiedy konieczne będą także badania i obliczenia wytrzymałościowe poszczególnych elementów konstrukcji. Rola ekspertyzy budowlanej jest nie do przecenienia w przypadku katastrofy budowlanej. Podpowiadamy, kiedy warto ją jeszcze zlecić!
Rola ekspertyzy budowlanej – dlaczego warto ją zamówić?
Jaka jest rola ekspertyzy budowlanej w diagnozowaniu stanu technicznego nieruchomości? Dokument pozwala podjąć decyzję w sprawie naprawy lub modernizacji obiektu. Specjalista sprawdzi, jakie jest dopuszczalne obciążenie fundamentów, stropu i ścian. Dzięki temu inwestor dowie się, czy dane przedsięwzięcie można zrealizować zgodnie z obowiązującymi nomami.
W razie potrzeby rzeczoznawca oceni przydatność budynku do dalszego użytkowania. Ekspertyza składa się z części opisowej i obliczeniowej, dzięki czemu dostarcza więcej informacji niż opinia techniczna. Specjalista nie tylko ogląda budynek i analizuje dostępną dokumentację, lecz także przeprowadza niezbędne badania i pomiary. W ten sposób rzeczoznawca budowlany może określić wytrzymałość następujących elementów konstrukcji:
- ściany,
- stropu,
- elewacji,
- dachu,
- fundamentów.
W zależności od potrzeb ekspert budowlany może przeprowadzić badania – geotechniczne gruntu, odkrywkowe, odporności ogniowej, czy wytrzymałościowe materiałów.
Ekspertyza techniczna – jak powinna wyglądać?
Jak uzyskać odszkodowanie po pożarze lub zalaniu mieszkania? Rola ekspertyzy budowlanej w sprawach spornych jest nie do przecenienia, dlatego jej wykonanie należy zlecić specjaliście. Rzeczoznawca posiada dużą wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu potrafi określić przyczynę problemu i zaproponować najlepsze rozwiązanie. Ekspertyzę można wykorzystać w sprawach cywilnych i karnych, nierzadko przygotowuje się ją także na potrzeby prokuratury, policji, czy inspektora nadzoru budowlanego.
Rzeczoznawca budowlany – zakres obowiązków
Jeśli podejrzewasz, że wykonawca popełnił błąd podczas budowy domu, skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy. W tym przypadku rola ekspertyzy budowlanej jest kluczowa dla oceny poprawności wykonanych prac. Ekspert ustali, czy ekipa użyła odpowiednich materiałów, a także, czy postępowała ona zgodnie ze sztuką. Jeśli zauważysz pęknięcia na ścianach lub suficie, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Niepokój powinno również wzbudzić osiadanie posadzki, niesprawna kanalizacja, czy przeciągi pomimo zamkniętych okien. Rzeczoznawca może także sprawdzić sprawność poszczególnych instalacji.
Rola ekspertyzy budowlanej – kiedy jest potrzebna?
Jeśli zależy Ci na tym, żeby dokument był wiarygodny, skorzystaj z usług rzeczoznawcy budowlanego. Specjalista podejdzie rzetelnie do swoich obowiązków. Zanim zdecydujesz się na nawiązanie współpracy, sprawdź, czy rzeczoznawca posiada stosowne uprawnienia.
Chociaż wiele osób traktuje pojęcia – opinia techniczna i ekspertyza budowlana – jako synonimy, podczas gdy istnieją między nimi zasadnicze różnice. Pierwszy dokument jest mniej rozbudowany, ale najprawdopodobniej wystarczy w przypadku zakupu nieruchomości. Specjalista wykryje wszystkie usterki, a także zaproponuje sposób naprawy i określi koszty remontu. Dzięki temu możemy podjąć świadomą decyzję o zakupie domu lub kontynuowaniu poszukiwań. Ekspertyza jest wskazana w przypadku modernizacji, rozbudowy, bądź zmiany sposobu użytkowania nieruchomości. Ostateczny koszt zależy od:
- charakteru badań,
- lokalizacji nieruchomości,
- terminu przygotowania dokumentu,
- wielkości budynku,
- stopnia skomplikowania projektu.
Przygotowanie opracowania zajmuje więcej czasu, ale dostarcza wielu wartościowych informacji. Do końcowego raportu rzeczoznawca dołączy zdjęcia i rysunki, przedstawiające przyczyny, rozmiar i rodzaj uszkodzeń. Oprócz tego ekspert zaproponuje sposób naprawy usterek i przygotuje wstępny kosztorys. Jeśli masz wątpliwości, czy w danej sytuacji potrzebujesz opinii technicznej, czy ekspertyzy budowlanej, poproś o pomoc rzeczoznawcę.