Źle ocieplona podłoga obniża komfort użytkowania domu i sprawia, że nasze rachunki za prąd są dużo wyższe niż przy właściwie wykonanych pracach wykończeniowych. Szacuje się, że z powodu źle zamontowanej izolacji termicznej podłogi tracimy około 15% ciepła pochodzącego z centralnego ogrzewania domu. Żeby uniknąć problemów związanych z nieocieploną posadzką, warto podczas prac remontowych zastanowić się nad doborem właściwych metod izolacji termicznej podłogi.

Co jednak, jeśli problemy wynikają z błędów ekipy budowlanej? Wówczas możemy wyegzekwować od nierzetelnego wykonawcy, żeby naprawił usterki i ponownie wykonał swoją pracę na własny koszt. Jeżeli obawiamy się konfrontacji, możemy wcześniej zlecić rzeczoznawcy budowlanemu sporządzenie ekspertyzy budowlanej, która pomoże uzyskać nam należną pomoc.

Ocieplasz podłogę? Pamiętaj o każdym pomieszczeniu

Prawidłowo ocieplona podłoga to niższe koszty ogrzewania. Do tego dochodzi komfort użytkowania domu – nikt przecież nie lubi, kiedy posadzka jest zimna, a nasze nogi marzną pomimo prawidłowej temperatury powietrza wewnątrz domu. To, czy podłoga jest ciepła, jest też szczególnie istotne w przypadku, kiedy w domu mieszkają małe dzieci, które lubią przenosić swoje zabawy właśnie na posadzkę.

Problemów ze źle ocieploną podłogą, a tym samym – ryzyka wzrostu kosztów utrzymania domu, możemy uniknąć w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że podczas prac budowlanych lub remontowych zadbamy o odpowiednią izolację cieplną posadzki. Pamiętajmy, że aby prace izolacyjne były efektywne, muszą objąć cały dom – nie wystarczy, jeżeli ocieplimy tylko jedno piętro. Wówczas nieogrzewana część kondygnacji i tak będzie pochłaniała większą ilość ciepłego powietrza pochodzącego z c.o., które tym samym będzie nierównomiernie rozkładane wewnątrz całego budynku. Żeby tego uniknąć, należy ocieplić zarówno podłogi na parterze, jak i te na poddaszu. Dodatkowo, jeżeli dom posiada użytkowaną piwnicę, trzeba też pamiętać o izolacji posadzki podpiwniczenia.

Jeżeli podczas użytkowania domu odkryjemy, że podłoga na parterze, pomimo prawidłowego projektu budowlanego, jest zimna i wieje od niej chłodem, możemy przypuszczać, że podczas robót wykończeniowych wykonawca nie zadbał o dobrą izolację termiczną podłogi. Przyczyną może też być – w przypadku budynków z podpiwniczeniembrak ocieplenia stropu piwnicy. W takiej sytuacji zasadne jest zlecenie rzeczoznawcy budowlanemu wykonania ekspertyzy budowlanej. Ekspert sprawdzi, na jakim etapie popełniono błędy, i zaproponuje działania naprawcze. W przypadku nieocieplonego stropu piwnicy często wystarczy umieszczenie luźnego granulatu w przestrzeni pomiędzy stropem podpiwniczenia a poziomem podłogi na parterze. To powinno już poprawić komfort termiczny budynku. Jeśli piwnica ma być dodatkowo użytkowana, na etapie prac wykończeniowych trzeba pamiętać o ociepleniu podłogi na gruncie.

Ocieplanie podłogi na gruncie

Zwłaszcza w starszych domach do dzisiaj zdarzają się przypadki, kiedy parter jest najniższą kondygnacją w budynku, a dom nie posiada podpiwniczenia. Niestety, w nowowybudowanych domach, zwłaszcza ze względów finansowych, inwestorzy także często rezygnują z piwnic, sadowiąc dolną kondygnację budynku bezpośrednio na gruncie. Nie jest to oczywiście problemem, jeżeli tylko wykonawca zadba o prawidłową izolację termiczną podłogi na parterze.

Prawidłowo zabezpieczona podłoga w domu bez piwnicy powinna składać się z kilku warstw, w tym z odpowiedniej grubości podbudowy pod posadzkę, płyty z betonu, podkładu podłogowego oraz izolacji termicznej. Ze względu na bliskość gruntu podłoga powinna też posiadać dobrą izolację przeciwwilgociową – dzięki temu unikniemy mokrych wykwitów na posadzce. Górną warstwę podłoża powinna stanowić docelowa wykładzina, panele lub płytki podłogowe.

Pamiętajmy, że błędów popełnionych na etapie izolacji podłogi na gruncie nie da się łatwo wyeliminować. Powodem jest brak pola manewru poniżej posadzki. W takim wypadku, jeżeli rzeczoznawca budowlany wskaże usterki wykonawcze, możemy poprosić o opinię techniczną. Na podstawie ekspertyzy budowlanej będziemy mogli wyegzekwować od ekipy budowlanej remont podłogi. Niestety, w wielu przypadkach na tym etapie prac jedyną możliwością będzie zerwanie wierzchniej warstwy nieocieplonej posadzki, ułożenie podkładu ocieplającego ze styropianu i ponowne zamontowanie podłogi.