Rzeczoznawca budowlany ocenia jakość robót budowlanych. To on wydaje ekspertyzy budowlane i opinie techniczne i stwierdza, czy budynek jest gotowy do bezpiecznego zamieszkania. Rzeczoznawca budowlany pomaga nam także w przypadku problemów z nieuczciwym wykonawcą i pełni funkcję doradczą i kontrolną. To, czy jego pomoc będzie optymalna i miarodajna, zależy nie tylko od kompetencji eksperta w dziedzinie budownictwa, ale i od jego doświadczenia.
Zależy Ci na fachowej pomocy rzeczoznawcy budowlanego? W artykule podpowiadamy, jak wybrać dobrego rzeczoznawcę budowlanego i gdzie szukać specjalisty.
Dobry rzeczoznawca budowlany
Rzeczoznawca budowlany pełni na budowie jedną z ważniejszych ról. To on przygotowuje opinie techniczne i ekspertyzy budowlane, ocenia stan techniczny budynku i sporządza pozostałe dokumenty związane z procesem budowlanym. Na jego fachowych opiniach opieramy zatem nie tylko nasze bezpieczeństwo. Okazuje się, że przeważająca część spraw prowadzonych przez rzeczoznawcę budowlanego kończy się w sądzie. Oznacza to, że ekspert w dziedzinie budownictwa może wspomóc nas przed utratą pieniędzy.
Praca rzeczoznawcy budowlanego zazwyczaj kojarzy nam się ze sporządzaniem ekspertyz budowlanych. Jest to słuszne spostrzeżenie, tym bardziej że opinia techniczna fachowca dotyczy zwłaszcza błędów budowlanych lub innych problemów związanych z procesem budowlanym. Kto oprócz rzeczoznawcy budowlanego może jeszcze wykonywać ekspertyzy techniczne? Uprawnienia do sporządzania dokumentacji poglądowej dotyczącej stanu technicznego budynku mieszkalnego ma inżynier budowlany. Poszukując specjalisty, warto się jednak zastanowić nad tym, czy zależy nam na doraźnej pomocy, czy kompleksowej usłudze wykwalifikowanego specjalisty.
Inżynier budownictwa otrzymuje uprawnienia do wykonywania ekspertyz budowlanych tuż po zdaniu egzaminów kierunkowych. Nie wymaga się od niego wieloletniego doświadczenia w przygotowywaniu tego typu dokumentacji. Oznacza to, że decydując się na współpracę z inżynierem, możemy trafić na niedoświadczonego jeszcze pracownika, który jest świeżo upieczonym absolwentem kierunku budowlanego. Z kolei od rzeczoznawcy budowlanego przed dopuszczeniem go do wykonywania zawodu oczekuje się nie tylko zdania egzaminów i uzyskania tytułu rzeczoznawcy, ale i odbycia przynajmniej 10 lat praktyki rzeczoznawczej pod okiem doświadczonego specjalisty. Poza tym kandydat na stanowisko rzeczoznawcy budowlanego musi przejść pozytywną weryfikację i ocenę Izby Inżynierów Budownictwa.
Różnice w wymaganiach stawianych w zakresie sporządzania ekspertyz budowlanych inżynierowi budownictwa i rzeczoznawcy budowlanemu są zatem ogromne. Tylko od nas zależy, czy chcemy postawić na jakość i doświadczenie rzeczoznawcy budowlanego z wieloletnią praktyką, czy powierzyć swoje problemy inżynierowi z tytułem naukowym.
Jak szukać dobrego rzeczoznawcy budowlanego?
Przed wyborem rzeczoznawcy budowlanego warto dowiedzieć się u znajomych, czy współpracowali z rzeczoznawcą budowlanym i mogą nam polecić zaufanego specjalistę. Jeżeli jednak nie możemy liczyć na taką pomoc, warto na własną rękę sprawdzić, czy osoba, która ma zająć się naszą sprawą, jest godna zaufania i doświadczona. Przed wyborem rzeczoznawcy budowlanego powinniśmy upewnić się, że posiada on NIP. Jeśli rzeczoznawca może wykazać Numer Identyfikacji Podatkowej, to świadczy to o jego wiarygodności. Pewność co do tego zyskamy, jeżeli NIP rzeczoznawcy znajduje się na stronie www.ceidg.gov.pl.
NIP nie istnieje w bazie? W takim przypadku możemy sprawdzić KRS danego specjalisty, wpisując w przeglądarkę podawany przez niego NIP. Jeżeli nie otrzymamy danych zwrotnych, może to oznaczać, że mamy do czynienia z oszustem. Kolejnym krokiem sprawdzającym wiarygodność rzeczoznawcy budowlanego jest zweryfikowanie danych teleadresowych podanych na stronie internetowej. Dobrze, jeżeli pod adresem podanym w wizytówce znajduje się dom jednorodzinny lub inny budynek użytkowy. Wówczas możemy mieć pewność, że rzeczoznawca budowlany będzie uchwytny w każdym momencie. Jeżeli jednak pod wskazanym adresem znajduje się tylko biuro korespondencyjne, powinniśmy liczyć się z tym, że za jakiś czas wirtualny adres firmy ulegnie zmianie, a rzeczoznawca nie będzie odpowiadał na nasze wezwania.
Czy mogę sprawdzić kompetencje rzeczoznawcy budowlanego?
Tak, przed podjęciem współpracy z danym rzeczoznawcą budowlanym możemy sprawdzić jego kompetencje. Najprostszą czynnością będzie sprawdzenie na stronie internetowej jego wykształcenia, kompetencji i dotychczasowego dorobku rzeczoznawczego. Każdy rzeczoznawca budowlany musi też mieć ważne ubezpieczenie OC – jego brak uniemożliwia mu wykonywanie zawodu. Specjaliści podchodzący do swojego zadania z należytą odpowiedzialnością oprócz OC posiadają także dodatkowe zabezpieczenie swoich działań.
Przed podjęciem współpracy z rzeczoznawcą budowlanym upewnijmy się, że należy on do samorządu zawodowego odpowiedniego dla jego miejsca zamieszkania. Poza tym możemy skorzystać jeszcze z wykazów raportujących nazwiska specjalistów z zakresu budownictwa. Jeżeli nazwisko rzeczoznawcy budowlanego znajduje się w bazie inżynierów budownictwa prowadzonej przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa, jego kompetencje są potwierdzone. Uprawnienia rzeczoznawców budowlanych, którzy zgodzili się na udostępnianie swoich danych, są też dokumentowane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.