Rzeczoznawca budowlany – najczęstsze błędy w ocieplaniu domu

Od tego, czy wykonanie termoizolacji budynku zostanie przeprowadzone w sposób przemyślany, zależy nie tylko skuteczność grzewcza domu, ale i ograniczenie kosztów utrzymania budynku. Niestety w wielu przypadkach błędy pojawiają się już na etapie przygotowania projektu termomodernizacji, co właściwie zawsze skutkuje niedoróbkami wykonawczymi. Najczęściej problem niedostosowania się wykonawcy do wytycznych dotyczących izolacji termicznej dotyczy budynków już użytkowanych, w przypadku których zachodzi konieczność przygotowania nowej dokumentacji.

Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć błędów wykonawczych podczas ocieplania budynku i zapewnić sobie skuteczność prac wykończeniowych? Czy rzeczoznawca budowlany może nam pomóc w przypadku stwierdzenia błędów ekipy budowlanej?

Rzeczoznawca budowlany – najczęstsze błędy w ocieplaniu domu

Nieprawidłowo dobrany tynk i montaż płyt na starym tynku

Jednym z powszechnych błędów wykonawczych, z którym mamy do czynienia podczas prac termomodernizacyjnych budynku, jest instalowanie płyt styropianowych na warstwę starego tynku. Problem ten pojawia się przede wszystkim w związku z budynkami użytkowymi, w przypadku których izolacja nie została położona od razu po wykończeniu domu. Jeżeli izolacja zostanie zamontowana na popękany i uszkodzony tynk, musimy się liczyć z tym, że płyty nie będą dokładnie przystawały do podłoża i nie będą spełniały swojej roli ochronnej. W przypadku montażu termoizolacji na starych budynkach wykonawca musi zatem zadbać o uprzednie usunięcie spękanej warstwy tynku i prawidłowe zabezpieczenie podłoża. W przeciwnym wypadku w razie usterek rzeczoznawca budowlany będzie miał prawo zobligować nierzetelną ekipę budowlaną do ponownej instalacji płyt styropianowych.

Z podobnym problemem możemy mieć do czynienia podczas nakładania świeżej warstwy tynku. Istotne jest, żeby tynk elewacyjny pokrywający płyty styropianowe był nakładany równomiernie i w tym samym czasie na różnych poziomach. W przeciwnym wypadku masa będzie nierówno zastygała, co może doprowadzić do pękania elewacji i przeciekania warstwy izolacyjnej.

Nieprawidłowe przymocowanie płyt styropianowych

Częstym problemem, z którym możemy mieć do czynienia podczas wykonywania izolacji budynku, jest nieumiejętne przyklejenie płyt izolacyjnych. Płyty powinny być nie tylko odpowiednio zabezpieczone i zakotwione, ale przede wszystkim ułożone na tak zwaną mijankę. W ten sposób nie tylko będziemy mieć pewność, że izolacja została ułożona równo, ale przede wszystkim unikniemy ryzyka pęknięć elewacji. Jeżeli wykonawca nie zadba o prawidłowe przesunięcie płyt izolacyjnych względem siebie, będziemy mieli do czynienia z czasowym pękaniem masy tynkowej pomiędzy płytami i powstawaniem mostków termicznych na ich krawędzi. Jeżeli do tego dojdzie, termoizolacja będzie nieskuteczna. W takim przypadku rzeczoznawca budowlany przygotowujący ekspertyzę budowlaną będzie musiał wskazać uchybienia wykonawcze i zasądzić odpowiednie działania naprawcze względem wykonawcy.

Błędem popełnianym podczas montażu płyt styropianowych jest wykonywanie kołkowania płyt zaraz po ich przyklejeniu. Z zasady po zamontowaniu płyt izolacyjnych za pomocą zaprawy klejącej powinniśmy odczekać nawet 48 godzin. W tym czasie masa wiążąca powinna swobodnie zastygnąć. Tymczasem ekipy budowlane nierzadko mocują kołki natychmiast po przyklejeniu płyty, zanim zaprawa prawidłowo się zawiąże. W konsekwencji masa klejąca zostaje uszkodzona, a płyty ulegają przesunięciu, co nie tylko obniża skuteczność izolacji, ale i doprowadza do mostków termicznych. W takim przypadku mamy prawo zażądać ponownego wykonania prac budowlanych. Pomocna będzie w tym prawna ekspertyza budowlana przygotowana przez rzeczoznawcę budowlanego po uprzednim wywiadzie i oględzinach budynku.

Pomijanie izolacji fundamentów

Ekipy budowlane odpowiedzialne za przygotowanie termomodernizacji budynku bardzo często zapominają o tym, że izolacja powinna obejmować nie tylko elewację zewnętrzną obejmującą ściany budynku. Wykonawcy, szczególnie w przypadku izolacji starszych budynków, często pomijają ławy fundamentowe, pozostawiając je bez odpowiedniego zabezpieczenia. Tymczasem w przypadku skutecznej izolacji płytami styropianowymi bardzo ważne jest, aby zadbać o ciągłość ocieplenia na całej wysokości budynku. Jeżeli wykonując termoizolację wykonawca pominie ściany fundamentowe, będziemy musieli liczyć się z możliwością występowania mostków termicznych i przemarzaniem podłogi. Jeśli rzeczoznawca budowlany uzna, że izolacja nie jest szczelna, powinien zobligować wykonawcę do dodatkowego zabezpieczenia połączenia fundamentów i poprawienia warstwy termoizolacyjnej budynku. W przeciwnym wypadku problem marznięcia ścian i podłogi będzie się potęgował.