Choć mogłoby się wydawać, że malowanie ścian to jeden z najprzyjemniejszych i najprostszych etapów wykończenia domu, to wbrew pozorom nawet w tym przypadku możemy mieć do czynienia z błędami wykonawczymi. Źle przygotowana ściana, nieprawidłowo dobrany rodzaj farby do typu powierzchni albo stare narzędzia malarskie utrudniające równomierne pomalowanie ścian i sufitów to tylko niektóre z przyczyn niepowodzenia prac malarskich. Jak uniknąć błędów podczas malowania domu? Czy w przypadku źle wykonanych prac możemy zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej?

Nieprawidłowy wybór farby

Powszechnym błędem, który zdarza się nawet fachowym malarzom, jest nieumiejętne dobranie typu farby do malowanej powierzchni. I nie chodzi tu tylko o wybór koloru farby, który będzie nietrafiony. Mówiąc o nieprawidłowym doborze farby, mamy przede wszystkim na myśli jej konsystencję, klasę ścieralności, odporność na zabrudzenia, a także działanie grzybobójcze. Jest to o tyle istotne, że od rodzaju powłoki będzie zależało to, w jaki sposób będzie się zachowywała ściana – czy będzie odporna na zabrudzenia, ścieranie, a także działanie wilgoci. Powierzając wybór odpowiednich farb fachowcom, powinniśmy zatem przy okazji sprawdzić, czy do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci, a więc kuchni, łazienki i spiżarni, wybrali dedykowany typ farby o właściwościach grzybobójczych. W przeciwnym wypadku po jakimś czasie źle dobrana farba może puchnąć i odpadać razem z tynkiem, tworząc nieestetyczne plamy na powierzchni ściany. Jeśli do tego dojdzie, nierzetelny wykonawca powinien naprawić swoje błędy. W razie problemów lub wątpliwości co do jakości wykonanych prac malarskich możemy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu ogląd naszego domu w celu wykrycia błędów wykonawczych.

Malowanie zanieczyszczonych ścian

Wybór odpowiedniej farby to tylko jeden z wielu czynników, które wpływają na powodzenie prac malarskich. To, czy farba będzie się dobrze trzymała malowanej powierzchni, zależy także od kondycji ściany. Dotyczy to zwłaszcza odnawianych powierzchni, które wcześniej były już malowane. Niedopuszczalne jest, żeby malarze przystępowali do swoich prac bez uprzedniego oczyszczenia i osuszenia ściany, a także usunięcia z jej powierzchni starej warstwy farby. O tym, czy poprzednia powłoka może zostać pomalowana po raz kolejny, bardzo łatwo przekonać się, zmywając ścianę mokrą szmatką lub przyklejając do niej taśmę malarską. Jeśli stara warstwa farby będzie się kruszyła lub poddawała zmywaniu, należy bezwzględnie usunąć ją przed rozpoczęciem prac malarskich.  W przeciwnym wypadku podczas nakładania świeżej warstwy farby będzie ona odpadać razem z nowym pigmentem. Z podobnym problemem będziemy mieli do czynienia, jeśli zawczasu nie pozbędziemy się z malowanej ściany tłustych plam lub śladów pleśni. Tego rodzaju zanieczyszczenia pokryte świeżą warstwą farby będą wracały ze zdwojoną siłą, generując niepotrzebne naprawy. Jeśli wykonawca do tego dopuści i nie zadba o prawidłowe przygotowanie podłoża, możemy zwrócić się do niego o ponowne wykonanie prac malarskich. Żeby mieć pewność, że ekipa nie odmówi nam rekompensaty, możemy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu sporządzenie ekspertyzy budowlanej.

Nieodpowiednie warunki i narzędzia

Oprócz typowych błędów wykonawczych popełnianych przez ekipy malarskie podczas przygotowania gruntu pod nową farbę do głosu bardzo często dochodzą jeszcze usterki związane z niedostosowaniem poszczególnych etapów prac do istniejących warunków. Musimy pamiętać, że to, czy farba będzie się dobrze wiązała z podłożem, zależy także od warunków, jakie stworzymy sobie podczas wykonywanych robót. Żeby mieć pewność, że farba będzie prawidłowo wysychała, powinniśmy zadbać nie tylko o dobre nasłonecznienie pomieszczenia, ale i o odpowiednią temperaturę. Ważna jest też wilgotność powietrza. Wszystkie te czynniki wpływają na wysychanie świeżej powłoki i jej przywieranie do podłoża. Jeżeli w pomieszczeniu, które malujemy, temperatura powietrza jest zbyt wysoka, farba będzie w sposób nienaturalny bardzo szybko wysychała, a na powierzchni ściany będą się tworzyły smugi. Z kolei zbyt wysoka wilgotność powietrza może utrudniać równomierne rozłożenie mieszanki na ścianie.

Nieestetyczne zacieki na pomalowanej ścianie to także najczęściej wynik nieodpowiedniego doboru narzędzi malarskich albo – co gorsza – użycia zniszczonych wałków i pędzli. Profesjonalna ekipa zajmująca się pracami malarskimi nie powinna do tego dopuścić, ponieważ oznaczałoby to brak fachowości i nieprofesjonalne podejście do rozpoczętych prac. Jeżeli po skończonych pracach malarskich na powierzchni ściany pojawiły się niepokojące zmiany lub farba zaczyna odpadać od podłoża, możemy się domyślać, że ekipa wykonawcza wykonała roboty w sposób niedokładny. Wówczas dobrym pomysłem będzie ocenienie wykonanych prac malarskich przez rzeczoznawcę budowlanego.