Prawidłowe ocieplenie budynku to nie tylko gwarancja utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku, ale i walory estetyczne samej elewacji. Musimy bowiem pamiętać, że nawet najlepszej jakości tynk nałożony na źle wykonaną warstwę ocieplenia nie tylko nie będzie zabezpieczał budynku przed przenikaniem wilgoci i ucieczką ciepła na zewnątrz budynku, ale odpadając od ściany, będzie burzył estetykę domu. Co zrobić, żeby uniknąć kosztownych napraw w przypadku niedokładnego nałożenia płyt styropianowych i jakich błędów unikać, żeby ograniczyć ryzyko usterki? Rzeczoznawca budowlany radzi!
Styropian tylko dobrej jakości!
Do ocieplania budynków powszechnie stosuje się płyty styropianowe. Jest to nie tylko najbardziej uniwersalny, ale i najłatwiejszy w użyciu materiał ociepleniowy. Aby jednak zapewnić sobie maksymalne korzyści cieplne z jego użycia, należy pamiętać, że na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów styropianu, których przeznaczenie nie jest jednorodne. Przed zakupem płyt styropianowych warto się zatem upewnić, czy ich przeznaczenie jest właściwe. nie każda płyta nadaje się do ocieplania fundamentów, tak jak nie każda sprawdzi się jako ocieplenie elewacji. Jeżeli wykonawca tego nie dopilnuje, może się okazać, że płyty styropianowe, które powinny być montowane wyłącznie na fasadzie budynku, zostaną użyte jako zabezpieczenie fundamentów, co nie tylko obniży ich skuteczność, ale i doprowadzi do nasiąkania styropianu wodą. W takim wypadku rzeczoznawca budowlany może wskazać na konieczność usunięcia wadliwego ocieplenia budynku i zamontowania zabezpieczeń przeciwwilgociowych.
Z podobnym problemem możemy mieć do czynienia w przypadku dobrania niewłaściwych parametrów styropianu do konkretnej części budynku. Chodzi tu przede wszystkim o właściwości cieplne płyt i ich odporność na ściskanie, a także parametry związane z nasiąkliwością płyt styropianowych. Jeżeli jakość styropianu nie odpowiada normom albo budzi naszą wątpliwość, warto zwrócić się do fachowca o pomoc w doborze odpowiednich parametrów, które zapewnią nam maksymalne korzyści.
Źle przygotowane podłoże pod ułożenie ocieplenia budynku
Jednym z powszechnie popełnianych błędów podczas montażu płyt styropianowych jest niewłaściwe przygotowanie podłoża pod ocieplenie. Chodzi tu nie tylko o oczyszczenie ściany z warstwy kurzu i drobnych zanieczyszczeń, ale także o usunięcie starej warstwy tynku i osuszenie muru. Jest to szczególnie istotne w przypadku budynków remontowanych. Jeżeli ekipa budowlana nałoży styropian na nietrzymający się ściany tynk, możemy być pewni, że prędzej czy później płyty styropianu odpadną od niej wraz ze świeżą warstwą kleju. Pamiętajmy także, że każde, nawet drobne zawilgocenie ściany, które nie zostało dostatecznie osuszone, może doprowadzać do rozwijania się pod powierzchnią ocieplenia pleśni i grzybów, a to może skutkować wykwitami wewnątrz budynku. Jeżeli zauważymy niepokojące symptomy mogące świadczyć o nierzetelności ekipy wykonującej ocieplenie naszego domu, możemy poprosić o przygotowanie przez rzeczoznawcę budowlanego ekspertyzy budowlanej, która powinna wskazać błędy wykonawcze.
Nieprawidłowe ułożenie płyt styropianowych
Podstawową zasadą gwarantującą powodzenie prac ociepleniowych jest prawidłowe ułożenie styropianu. Chodzi tu przede wszystkim o zastosowanie tzw. metody mijankowej, która zapewnia płytom lepszą stabilność i zapobiega powstawaniu pomiędzy nimi mostków termicznych. Prawidłowo położone płyty styropianowe powinny być przy spoinach przesuwane pionowo rzędami. W taki sam sposób powinniśmy zabezpieczyć miejsca na krawędziach ścian, okien i drzwi. W przeciwnych wypadku możemy później mieć problem nie tylko z pękającym tynkiem w miejscu spoin, ale i niekontrolowanymi ruchami płyt. Wszystko to obniża właściwości grzewcze warstwy ociepleniowej. Jeżeli błędy będą bardzo odczuwalne, warto poprosić rzeczoznawcę budowlanego o zweryfikowanie wykonanych prac elewacyjnych i sporządzenie ekspertyzy budowlanej. W ten sposób będzie nam dużo łatwiej wyegzekwować konieczne naprawy.
Brak listwy startowej i nieumiejętne klejenie płyt styropianowych
Listwa startowa montowana poniżej pierwszej warstwy ocieplenia płytami styropianowymi ma na celu zapewnienie nie tylko stabilności kolejnych warstw, ale i ich równomiernego ułożenia. Dodatkowo listwa chroni od spodu warstwę ocieplenia, chroniąc ją nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale i nasiąkaniem wodą. Jest to też dobry sposób na uniemożliwienie przypadkowego oderwania płyty lub dostawania się pod jej powierzchnię powietrza. Niestety nierzadko ekipy wykonujące docieplenie budynku zapominają o tym kroku, czego konsekwencją nierzadko jest nierówne rozmieszczenie styropianu na przestrzeni całej ściany, a także wykruszanie się nierówno dociętych płyt i powstawanie niewielkich szczelin, w których mogą się tworzyć mostki termiczne. Poważnym błędem popełnianym podczas prac wykończeniowych elewacji jest niedokładne przyklejenie płyt styropianowych do ściany. Problem polega zazwyczaj na wyborze nieodpowiedniego rodzaju kleju lub na jego nieumiejętnym rozprowadzeniu. jeżeli klej będzie zbyt rzadki, nie będzie w stanie związać płyty z murem. Problem z przyczepnością kleju będziemy też mieli wówczas, jeżeli zostanie on źle nałożony na płytę styropianową. Prawidłowo zaaplikowany klej do płyt powinien pokrywać nie tylko cały obwód płyty, ale i jej wnętrze. W przeciwnym wypadku, jeżeli krawędzie styropianu nie zostaną zabezpieczone, będą one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i oderwanie od ściany. W wolnych przestrzeniach będą też powstawały mostki termiczne. Jeżeli zauważymy, że jakość prac dociepleniowych odbiega od oczekiwanych rezultatów, rzeczoznawca budowlany może sporządzić opinię techniczną dotyczącą wykonanych robót. Jeśli ekspertyza budowlana wykaże błędy, wykonawca będzie zobligowany do naprawienia usterek.