Fundamenty odpowiadają za prawidłowe przenoszenie obciążeń dynamicznych i statycznych z budynku na grunt. Należy zaznaczyć, że są one narażone na działanie niskich temperatur i wilgoci, w związku z tym wymagają wykonania właściwej izolacji. Jeśli podejrzewasz, że wykonawca popełnił jakiś błąd, skontaktuj się z ekspertem. Rzeczoznawca budowlany doradzi, jak poradzić sobie z awarią!

Podbijanie fundamentów – rzeczoznawca budowlany doradzi

Podbijanie fundamentów polega na ich wzmocnieniu, co wpływa pozytywnie na nośność i stabilność. W ten sposób można zapobiec uszkodzeniu podciągów, ścian i stropów. Wspomniane przedsięwzięcie wymaga uzyskania pozwolenia, a także stałego nadzoru nad poprawnością przebiegu prac. Zastanawiasz się, kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie? Dobry rzeczoznawca budowlany doradzi podbijanie fundamentów, gdy stwierdzi osiadanie budynku. Specjalista podkreśla, że procedura może być wskazana w następujących przypadkach:

  • podmycie fundamentów,
  • zbyt płytko wykonane podwaliny (powyżej strefy przemarzania gruntu),
  • planowana przebudowa stropu lub nadbudowa kondygnacji,
  • awaria sieci wodno-kanalizacyjnej,
  • powódź,
  • planowane pogłębienie piwnic.

Podbicie fundamentów wymaga opracowania projektu. Konstruktor ustali, czy w danej sytuacji wskazane jest pogłębienie, poszerzanie lub wymiana części, bądź całości ławy fundamentowej. Z kolei kierownik powinien czuwać nad kolejnością prac, a także sprawdzić, czy wykonawca zachował odpowiednie odległości między odcinkami. Oprócz tego fachowiec zaakceptuje metodę wzmacniania fundamentów. 

Najczęstsze błędy przy wykonywaniu fundamentów

Zanim przystąpimy do kopania fundamentów, powinieneś zlecić badanie warunków wodno-gruntowych. Dzięki temu zyskujesz pewność, że przeniosą one bezpiecznie wszelkie obciążenia, działające na nieruchomość. Fachowiec wykona kilka lub kilkanaście odwiertów, aby ocenić wysokość wód gruntowych i rodzaj gruntu. 

Ławy fundamentowe powinny być posadowione poniżej strefy przemarzania gruntu, w przeciwnym razie wpłynie to niekorzystnie na ich trwałość. Niektórzy wykonawcy nie zabezpieczają wykopów, tym samym zwiększają ryzyko ich obsypywania. Rzeczoznawca przypomina, że nie da się wybrać ziemi podczas betonowania.

Odszkodowanie za błędy budowlane – rzeczoznawca budowlany doradzi

Zauważyłeś rysy i pęknięcia na ścianach lub stropie? A może zaobserwowałeś odspajanie się tynku od podłoża? W takim razie skontaktuj się z ekspertem! Doświadczony rzeczoznawca budowlany doradzi, czy możesz domagać się odszkodowania od wykonawcy. Specjalista dokładnie obejrzy nieruchomość, przeanalizuje dostępne dokumenty i wykona niezbędne badania. Na tej podstawie rzeczoznawca przygotuje profesjonalną ekspertyzę budowlaną, w której wskazuje przyczynę problemu i sposób jego rozwiązania. 

Naprawa fundamentów

Zastanawiasz się, jak naprawić osiadające fundamenty? Rzeczoznawca budowlany doradzi, jaka metoda sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji. W przeszłości fachowcy usuwali i wymieniali beton, co było kosztowne i czasochłonne. Wiązało się też z usunięciem wszystkich elementów wyposażenia i tymczasowym opuszczeniem domu. Tradycyjna metoda naprawy nie uwzględniała przyczyny problemu, takiej jak słabo zagęszczony materiał wypełniający. 

Coraz częściej wykonuje się iniekcje geopolimerowe, które polegają na wykonaniu małych przewiertów, a następnie umieszczeniu w nich metalowych rurek. Specjalista wstrzykuje w nie geopolimer, po czym zasklepia otwory. Materiał szybko staje się wytrzymały, dzięki czemu domownicy mogą normalnie korzystać z posadzki. 

Wadliwe fundamenty – zleć ekspertyzę budowlaną

Łuszczący się tynk, zacieki na ścianach i porost pleśniowy wskazuje na błędnie wykonaną hydroizolację fundamentów. W takiej sytuacji rzeczoznawca budowlany doradzi, jak naprawić usterki. Niepokój powinien też wzbudzić nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach. Zleć ekspertyzę budowlaną, która pozwoli ustalić źródło przecieku. Skontaktuj się ze specjalistą, gdy doszło do zalania piwnicy. 

Rodzaj hydroizolacji należy dobrać do typu podłoża, w tym celu warto zlecić opinię geotechniczną. W ten sposób nie będziesz narażać fundamentów na wodę, wywierającą parcie hydrostatyczne. Pamiętaj, żeby nie oszczędzać na izolacji, w przeciwnym razie powinieneś się liczyć z kosztownymi naprawami.