Wadliwie wykonane roboty budowlane – zadanie dla rzeczoznawcy budowlanego – konstrukcja dachu
Wadliwie wykonane roboty budowlane to zmora każdego, kto buduje lub remontuje dom. Wybierając ekipę budowlaną, staramy się decydować na kogoś sprawdzonego, z polecenia znajomych. Jednak nie zawsze jest to możliwe i czasem zdarza się, że roboty budowlane zostają przeprowadzone wadliwie. Co w takiej sytuacji zrobić – czy szukać nowej firmy budowlanej, która naprawi powstałe błędy, ale jednocześnie narazić się na dodatkowe koszty? Jaka jest alternatywa? Podpowiadamy, w czym może pomóc rzeczoznawca budowlany.
Rzeczoznawca budowlany – kim jest i w czym może pomóc?
Rzeczoznawca budowlany służy pomocą i fachową wiedzą za każdym razem, gdy mamy wątpliwości co do jakości wykonania, wykończenia czy ogólnego stanu budynku. Rzeczoznawca budowlany dokładnie analizuje dokumentację, przeprowadza oględziny budynku oraz niejednokrotnie wykonuje badania czy pobiera próbki do dokładniejszych i bardziej szczegółowych badań laboratoryjnych. Na podstawie wszystkich tych danych jest w stanie wywnioskować, czy budynek nadaje się do użytkowania, czy też niezbędne jest przeprowadzenie prac mających na celu poprawę jego stanu.
Skutki wadliwie wykonanej konstrukcji dachu
Wadliwie wykonana konstrukcja dachu to kwestia nie tylko uciążliwa, ale też niebezpieczna. W najlepszym wypadku dach będzie przeciekać. Przy nieco gorszym wariancie wadliwe wykonanie konstrukcji dachu nie ujawni się od razu, natomiast po pewnym czasie jego użytkowania, pracy budynku i narażenia na zmienne warunki atmosferyczne wadliwe wykonanie konstrukcji dachu może skutkować jego zapadaniem się, a nawet całkowitym zawaleniem się dachu. Ta ostatnia możliwość jest szczególnie groźna, jeśli budynek jest już użytkowany. Warto więc wiedzieć, co zrobić, aby w porę wykryć wadliwie wykonaną konstrukcję dachu i jakie podjąć kroki, by uchronić się przed ewentualnymi skutkami.
Zadania rzeczoznawcy budowlanego?
Po zakończeniu prac budowlanych właściciel obiektu może zwrócić się z prośbą o pomoc do rzeczoznawcy budowlanego. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zapozna się on dokładnie z całą dokumentacją, projektem i planem prac, a następnie porówna je ze stanem faktycznym. W ramach prowadzonych prac rzeczoznawca budowlany sprawdzi zarówno jakość wykonania prac budowlanych, jak i rodzaj materiałów, które zostały wykorzystane, a także to, czy są one zgodne z projektem. Na podstawie dokonanej analizy oraz oględzin budynku rzeczoznawca budowlany może stwierdzić, czy obiekt nadaje się do użytkowania i czy prace zostały wykonane prawidłowo. Może też zalecić przeprowadzenie ewentualnych poprawek wykonanych prac budowlanych, które będą miały na celu likwidację błędów ekipy budowlanej – tak aby budynek nadawał się do zamieszkania czy użytkowania.
Poprawki wadliwie wykonanej konstrukcji dachu – dodatkowe koszty
Budowa domu pochłania znaczną sumę pieniędzy. Najczęściej budżet projektu i budowy są dopięte na ostatni guzik, a wszelkie nieprzewidziane koszty to ogromne obciążenie finansowe. Ponadto same prace związane z wykonaniem konstrukcji dachu to niemały wydatek. Dlatego kiedy rzeczoznawca budowlany orzeka wadliwe wykonanie tych prac, na inwestora i właściciela budynku pada blady strach. Oczywiste jest, że taką wadę należy jak najszybciej naprawić, aby użytkowanie budynku było bezpieczne. Jednak skąd wziąć pieniądze? Na szczęście prawo w takiej sytuacji chroni osobę, która zlecała wykonanie prac budowlanych. Firma budowlana bierze odpowiedzialność za wykonane prace i jakość wykorzystanych materiałów. Prace objęte są rękojmią, czyli swego rodzaju gwarancją. Dlatego w sytuacji, gdy rzeczoznawca budowlany zleca naprawę wadliwie wykonanej konstrukcji dachu, całą odpowiedzialność za to ponosi firma bądź osoba, która realizowała to zlecenie. Co ważne, właściciel budynku czy inwestor nie może zostać obciążony przez firmę budowlaną jakimikolwiek kosztami związanymi z naprawą popełnionego przez nią błędu. Powoduje to, że zwrócenie się o opinię rzeczoznawcy budowlanego przed rozpoczęciem użytkowania budynku jest ogromnie pomocne dla jego właściciela i warto skorzystać z takiej możliwości. Pozwoli to zyskać nie tylko spokój, ale także pewność i oszczędność pieniędzy w razie ewentualnych późniejszych napraw po upływie okresu rękojmi.