Objawy nadmiernej wilgoci w domu widać niestety gołym okiem – to nie tylko delikatne zawilgocenia ścian, ale nierzadko także mokre wykwity i plamy pleśni, które nie dość, że są nieestetyczne, to jeszcze mogą powodować niemałe problemy zdrowotne. Najczęstszą przyczyną nadmiernej potliwości ścian jest nieodpowiednia cyrkulacja powietrza wewnątrz domu, która może być spowodowana nie tylko nieskuteczną wentylacją, ale i poważnymi błędami budowlanymi. Nierzadko także gromadzenie się pary wodnej wewnątrz budynku jest konsekwencją mostków termicznych powstałych wskutek nieumiejętnie przeprowadzonych prac budowlanych. Jak poradzić sobie z wilgocią w domu i co może być jej przyczyną? Czy w takim przypadku możemy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu sporządzenie ekspertyzy budowlanej?
Ściany, które nie oddychają
W prawidłowo wybudowanym domu przegrody budowlane powinny umożliwiać bezproblemowe przedostawanie się pary wodnej zgromadzonej wewnątrz budynku na zewnątrz. Tylko to da nam gwarancję, że ściany nie będą wilgotniały i cały czas będą zdrowe, nie powodując problemów związanych z rozwijającymi się na ich powierzchni grzybami. Poza tym zamoknięte mury będą z czasem niszczały, generując straty energetyczne domu i wymagając kosztownych remontów, a niekiedy nawet – chemicznego osuszania ścian. Niestety w wielu przypadkach zjawisko dyfuzji jest niemożliwe, co jest konsekwencją źle wykonanych prac budowlanych. Podstawowym błędem popełnianym w tej kwestii przez ekipy zajmujące się montażem izolacji budynku jest zastosowanie złej jakości materiałów lub folii, która nie jest przeznaczona do konkretnego typu zabezpieczeń cieplnych. Jeśli wykonawca zastosuje termoizolację ścian, która nie będzie przepuszczała pary wodnej, ta nie tylko będzie się skraplała na powierzchni muru, ale i będzie odkładała się w warstwach izolacji lub ocieplenia. Konsekwencją tego może być rozwój pleśni, a także osłabienie możliwości izolacyjnych i cieplnych budynku. W przypadku takich uchybień najlepszym rozwiązaniem będzie regeneracja ścian i wymiana izolacji. Jeżeli mamy problem z wyegzekwowaniem kosztownych napraw od nierzetelnego wykonawcy, możemy zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej. Na jej podstawie rzeczoznawca budowlany może zalecić np. montaż wełny mineralnej.
Problemy z wentylacją budynku
Jedną z najczęstszych przyczyn gromadzenia się pary wodnej w budynku mieszkalnym jest niesprawna lub źle zamontowana wentylacja. Skutki niedziałającej wentylacji grawitacyjnej będą najczęściej widoczne przy oknach i drzwiach zewnętrznych – w miejscach styku ramy okiennej lub odrzwia z murem będziemy mogli wówczas zauważyć ciemne plamy pleśni i rozległe zawilgocenia. Co niepokojące, w źle wentylowanych pomieszczeniach może także dochodzić do kumulacji oparów chemicznych, które mogą być emitowane przez zastosowane w domu materiały wykończeniowe. Żeby uniknąć związanych z tym problemów zdrowotnych, musimy zadbać o to, aby para wodna była swobodnie odprowadzana na zewnątrz budynku. Jeśli w naszym domu zauważymy podobne problemy, mamy prawo żądać od ekipy wykonującej montaż wentylacji jej naprawę. Pomocna może tu być ekspertyza budowlana przygotowana przez rzeczoznawcę budowlanego. Jeżeli naprawa wentylacji nie będzie możliwa, specjalista może zalecić zainstalowanie specjalnych nawiewników okiennych, które usprawniają wentylację pomieszczeń najbardziej narażonych na zawilgocenia.
Zły dobór folii izolacyjnej
Częstym błędem popełnianym przez montażystów, który prowadzi do problemów z prawidłowym odprowadzaniem pary wodnej z budynku, jest nieumiejętne zainstalowanie folii paroizolacyjnej na dachu. Jeśli folia nie przepuszcza wody na zewnątrz lub jest niedokładnie zamontowana, para wodna wydostająca się z głębi domu będzie zatrzymywała się pod jej powierzchnią i skraplała, powodując wykwity. Aby rozwiązać ten problem, konieczna może być wymiana warstwy izolacyjnej zamontowanej pod dachem. Dobrym rozwiązaniem może też być zainstalowanie na dachu dodatkowych membran wysokoparoprzepuszczalnych, które będą usprawniały proces odprowadzania pary wodnej poza budynek. Te i podobne rozwiązania może wskazać rzeczoznawca budowlany, który w przygotowanej na podstawie oględzin budynku ekspertyzie budowlanej określi popełnione przez wykonawcę błędy i zaproponuje możliwe działania naprawcze.