Wykonana bez błędów wylewka betonowa – rzeczoznawca budowlany radzi

Wylewka betonowa to podstawa posadzki w naszym domu lub mieszkaniu. To na niej układa się kolejne warstwy podłogi: płytki, drewniane deski albo wykładzina. Dlatego tak ważne jest, żeby wylewka betonowa była solidna i bez błędów, oraz niedociągnięć. Prawidłowo wykonana wylewka betonowa – rzeczoznawca budowlany radzi, jak unikną kłopotów i niepotrzebnych kosztów. 

Czym jest wylewka betonowa?

Wylewka betonowa to nic innego jak mieszanka cementu, żwiru, wody i materiałów utrwalających. Wylewka, inaczej zwana jastrychem, jest bardziej ziarnista niż zaprawa cementowa. Stosuje się do niej nie piasek, a żwir. Najczęściej służy wyrównywaniu powierzchni albo do izolacji. Jest końcowym etapem przygotowawczym, tuż przed położeniem trwałego materiału wykańczającego podłogę, np. płytki ceramicznej. Jest popularna, gdy chodzi o chodniki, tarasy, balkony, podczas wyrównywania stropu i w garażach. Dobra wylewka betonowa przydaje się w ogrodach, np. jako ścieżka, w pomieszczeniach gospodarczych nieogrzewanych, na podjazdach i w pomieszczeniach wilgotnych.

Podstawą porządnej betonowej wylewki jest użycie dobrej jakości materiałów w odpowiednich proporcjach. Bez uważności, nawet podwójna wylewka nie zda egzaminu. Jeżeli ekipa budowlana oszczędzi na materiale i np. użyje piasek zamiast żwiru, wylewka nie będzie łączliwa i będzie pękała. To z kolei spowoduje zniszczenie posadzki, np. pęknięcia płytek. W takim przypadku może okazać się, że należy zrywać podłogę i poprawiać wadliwą wylewkę. Żeby uniknąć kosztów, powinniśmy zabezpieczyć się i dobrze sprawdzić wykonawcę.

W takiej sytuacji sprawdzi się pomoc doświadczonego specjalisty, który wykona dla nas ekspertyzę budowlaną. Dokument może być niezbitym dowodem nieudolności wykonawcy. Nieodzowny w tej sytuacji będzie cieszący się zaufaniem i doskonałymi opiniami rzeczoznawca budowlanybetonowa wylewka zostanie poddana dokładnej, profesjonalnej analizie i ocenie jakości. 

Jakie są rodzaje wylewki betonowej?

Rodzaj wylewki betonowej trzeba dostosować do rodzaju podłoża i przeznaczenia podłogi. Inny typ mieszanki będziemy musieli zastosować przy ogrzewaniu podłogowym, a inny przy ścieżce w ogródku. Wylewka z przeznaczeniem na zewnątrz budynku musi być mrozoodporna. Ta wylewana w domu musi mieć inne parametry.

W przypadku ogrzewania podłogowego jastrycho stale nagrzewa się, co jest naturalną konsekwencją ciepła płynącego z rur pod powierzchnią podłogi. Wylewka musi być zatem na tyle elastyczna, żeby nie pękała. Z drugiej strony prawidłowe wykonanie jastrycho przy instalacji grzewczej wzmocni efekt grzania. Jastrych po wylaniu musi całkowicie wyschnąć, trzeba też je stopniowo wygrzać. Jeżeli ekipa budowlana tego nie zrobi albo wylewka wyschnie za szybko, instalacja grzewcza zniszczy mieszankę, która w konsekwencji nie będzie jej dobrze podtrzymywała. Po zainstalowaniu ogrzewania podłogowego może już nie być odwrotu. Tu pisaliśmy więcej o źle ocieplonej podłodze.

Błędy wykonawcze zweryfikuj na bieżąco i od razu je eliminuj. Niezbędna może okazać się porada rzeczoznawcy budowlanego!

Wylewka betonowa nadaje się świetnie na zewnątrz, np. w garażach i pomieszczeniach użytkowych, które nie są ogrzewane. Także na chodnikach i ścieżkach rowerowych, w ogrodach i altanach. Jastrych na zewnątrz budynku musi być odporne na mróz. Nierzadko występuje bez wierzchniej warstwy posadzki. Dlatego często używa się matę izolacyjną. Wylewka betonowa tego typu często występuje po prostu bezpośrednio na ziemi. Jeżeli posadzka dotyczy pomieszczenia gospodarczego, to warto przed wylaniem mieszanki użyć styropianu jako warstwy izolacyjnej. Dobrym rozwiązaniem jest też wełna mineralna. W przypadku wylewki w ogrodzie sprawdza się beton o dużej wytrzymałości na ściskanie.

Jeśli masz wątpliwości czy prawidłowo zrobiona jest wylewka betonowa, to rzeczoznawca budowlany wykona profesjonalną ekspertyzę budowlaną!