Wymiana i montaż okiem rzeczoznawcy budowlanego
Szczelne okna wpływają na jakość ogrzewania naszego domu. A to wiąże się z niższymi rachunkami za prąd. Jeżeli okna są stare, nieszczelne albo źle zamontowane, to jest dobry moment na ich wymianę. Dzięki temu zadbamy nie tylko o nasze finanse, ale i zapewnimy sobie spokój z remontami na długie lata. Warunkiem jest jednak to, że wymiana i montaż okien będą prawidłowe. Jakich błędów unikać podczas montażu okien? Co sprawdzić, kiedy ekipa montażowa skończy swoją pracę? Sprawdź co radzi rzeczoznawca budowlany.
Wymiana i montaż okien – nieprawidłowy rozmiar okna
Podstawowym błędem, który zdarza się przede wszystkim niedoświadczonym wykonawcom, jest złe wymiarowanie okna. Rama okienna musi być idealnie dopasowana do ościeżnicy. Bez tego nawet duża ilość pianki izolacyjnej nie rozwiąże problemu niedopasowanego okna. Dlatego podczas badania weryfikującego rzeczoznawca budowlany powinien w pierwszej kolejności sprawdzić, czy wymiary zostały pobrane prawidłowo.
Jeżeli wymieniamy tylko część okien w domu, możemy mieć problem z dobraniem nowych do tych już zamontowanych. Jeżeli okno będzie za małe, będzie wyglądało źle w porównaniu ze starymi oknami. Jeśli będzie za duże – zbyt mała ilość pianki nie utrzyma okna w pionie. Z tak zamontowanym oknem z czasem na pewno będziemy mieli problem z zawilgoceniem ściany. Jest też ryzyko, że pojawią się mostki termiczne. Jeśli zleciliśmy wymianę okien fachowcom, a oni popełnili błąd podczas montażu, możemy żądać od nich możliwych napraw. Źle zamontowane okno prędzej czy później przypomni o sobie, przyczyniając się do utraty ciepła systemowego z budynku.
Złe osadzenie ramy okiennej w ścianie
To kolejny błąd, który pojawia się podczas montażu okien. Szczególnie często ekipy montażowe popełniają go w przypadku wymiany okien. Związane jest to z faktem, że elewacja domu jest już wykończona. Jeśli rama okienna zostanie zamontowana zbyt blisko zewnętrznego muru, pianka nie uszczelniająca może uszkodzić ścianę. Po pewnym czasie możemy też zauważyć na tynku pęknięcia i ukruszenia. Będzie to dowodem na to, że rama jest osadzona nieprawidłowo, a „pracująca” rama wskutek rozszerzania termicznego materiału powoduje korozję muru.
Zbytnie przesunięcie ramy od ościeża utrudnia zamontowanie pianki izolującej. Z kolei umieszczenie ramy okna zbyt blisko niego może doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji okna i odkształcenia ramy. A to może powodować przeciągi, zawilgocenia i uszkodzenie izolacji. Pamiętajmy też, że gwarancją sukcesu jest także prawidłowe przygotowanie podłoża pod montaż. Jeżeli ekipa budowlana nie oczyściła tego miejsca z luźnych fragmentów tynku, pianka nie będzie się z nimi wiązała. W miejscu zanieczyszczenia muru może też gromadzić się woda, która z pewnością przeniknie do wnętrza domu.
Praca z oknami nie jest łatwa i wymaga wprawy, ale tego oczekujemy od zatrudnionej ekipy budowlanej. Jeżeli podczas montażu okien wykonawca popełnił błąd, powinniśmy stanowczo zareagować i poprosić o naprawienie usterek. Jeśli zleceniobiorca nie chce współpracować, możemy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu wykonanie ekspertyzy budowlanej. Taki dokument będzie już dobrym argumentem w starciu z nierzetelnym wykonawcą.
Błędy w umiejscowieniu ościeżnicy
Niestaranne wypoziomowanie ościeżnicy będzie utrudniało montaż okna. Niestety będzie też pociągało za sobą kolejne problemy w postaci nieustabilizowanego okna i kłopotów z jego otwieraniem. Podczas montażu okien ważne jest, aby prawidłowo wypoziomować ramę. Służą do tego specjalne kliny poziomujące. Układamy je dookoła okna, a po ustabilizowaniu konstrukcji mogą one nam służyć także jako wsporniki podczas montażu pianki uszczelniającej. Jeżeli okno będzie umieszczone w ościeżnicy źle, np. rama będzie umieszczona pod kątem, i zostanie tak zamontowane, to utrudni otwieranie i zamykanie okna.
Z poważnym problemem po zamontowaniu okien możemy też mieć do czynienia, jeśli sama ościeżnica będzie źle zakotwiona. Jeżeli wykonawca użyje zbyt małą liczbę kotew, okno po czasie może wykonywać ruchy, np. pod wpływem nacisku lub powiewów wiatru. A to może doprowadzić do deformacji ramy i nieszczelności.