Grzyb w mieszkaniu jest często uznawany jedynie za problem natury estetycznej, podczas gdy poważnie zagraża naszemu zdrowiu. Wykwity na ścianie, czy suficie mogą pojawić się nie tylko w starych domach, lecz także w nowym budownictwie. Zazwyczaj świadczą one o złej wentylacji lub izolacji. W takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą. Rzeczoznawca budowlany doradzi, jak sobie z nimi poradzić!
Jak rozpoznać grzyb w mieszkaniu?
Wykwity grzyba zazwyczaj pojawiają się w miejscach narażonych na nadmierną wilgoć, czyli w kuchni i łazience. Mogą jednak wystąpić także w sypialni, czy salonie. Grzyb wydziela nieprzyjemny zapach stęchlizny, dlatego nie wolno go bagatelizować. W przeciwnym razie narażamy się na:
- chroniczny kaszel,
- astmę,
- nawracające zapalenie spojówek i zatok,
- ciągłe uczucie zmęczenia,
- bóle stawów,
- zawał serca,
- nowotwory.
Chociaż wspomniane dolegliwości nie świadczą jednoznacznie o grzybie, powinny nas skłonić do dokładnego obejrzenia ścian. Szczególną uwagę zwróćmy na wnęki okienne, styk podłogi ze ścianą i obszar między ścianą a sufitem. Oprócz tego należy sprawdzić powierzchnię za meblami. Na obecność grzyba może także wskazywać popękany tynk i charakterystyczne fałdy na tapecie.
Skuteczna walka z grzybem – rzeczoznawca budowlany doradzi
Początkowo grzyb może przybrać postać niewielkich plamek, przypominających zacieki wody. Zazwyczaj pojawiają się w kuchni i łazience, nic więc dziwnego, że często je ignorujemy. Z czasem zacieki stają się żółte, czarne lub brązowe, jednocześnie się powiększają. Rzeczoznawca budowlany przypomina, że nie wolno ich lekceważyć, w przeciwnym razie grzyb zaatakuje strukturę tynku.
Zastanawiasz się, jak usunąć grzyba ze ściany? Rzeczoznawca budowlany doradzi, które metody przyniosą najlepsze rezultaty. W pierwszej kolejności może zastosować roztwór z wody i octu spirytusowego/sody oczyszczonej. Jeśli nie przynosi to spodziewanych efektów, sięgnij po specjalistyczny środek grzybobójczy. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, a po zabiegu dobrze wywietrz pomieszczenie. Czym kierować się przy wyborze preparatu? Dobry środek zawiera nie tylko chlor, lecz także substancje aktywne biobójcze. Dzięki temu upora się zarówno z zewnętrznymi oznakami grzyba, jak i niszczy go od wewnątrz.
Metody odgrzybiania mieszkania – rzeczoznawca budowlany doradzi
Zanim przystąpisz do zwalczania pleśni i grzyba, powinieneś odpowiednio przygotować powierzchnię. Przede wszystkim sprawdź, czy stara warstwa farby jest dobrze związana z podłoża. Jeśli nie, należy ją usunąć. Następnie pozbądź się wykwitów za pomocą chropowatej części gąbki lub szczotki. Myjka ciśnieniowa służy do czyszczenia elewacji lub dużych powierzchni.
Warto również rozważyć wykonanie ekspertyzy budowlanej. Dokument może wykazać obecność mostków termiczne. Rzeczoznawca budowlany doradzi, aby jak najszybciej je usunąć. Mostki cieplne nie tylko przyczyniają się do wzrostu rachunków za ogrzewanie, ale przede wszystkim stwarzają sprzyjające warunki dla rozwoju pleśni i grzybów.
Nieprawidłowa kondensacja przyczynia się do skraplania pary wodnej. Może gromadzić się w izolacji, skutkując jej przemoczeniem. Jeśli do tego dodamy niesprawną wentylację lub jej brak, prędzej, czy później powinniśmy się liczyć z wykwitami grzyba.
Zagrzybione ściany – zapobieganie
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia grzyba, należy wybrać odpowiednie materiały. Rzeczoznawca budowlany doradzi, które wyroby posiadają właściwości paroprzepuszczalne. Dzięki temu zyskujemy pewność, że pomogą nam utrzymać zdrowy mikroklimat w mieszkaniu. Specjalista może również zaproponować badanie kamerą termowizyjną, polegające na ustaleniu miejsc, przez które ucieka zbyt dużo ciepła.
Jak zapobiec nawrotowi grzyba? Przede wszystkim powinieneś regularnie wietrzyć mieszkanie, zwłaszcza w okresie grzewczym. Zwróć też uwagę, czy kratki wentylacyjne w kuchni i łazience działają prawidłowo. Jeśli chcesz kupić okna, sprawdź, czy zostały wyposażone w mikrowentylację. Funkcja pozwala na rozszczelnienie skrzydła, czyli odsunięcie go od ramy okiennej. Dzięki temu zapobiega skraplaniu się pary wodnej na szybach. Niektóre okna nie oferują takiej funkcji, wówczas należy ustawić klamkę pod odpowiednim kątem (ok. 135°).