Budowa tarasu zgodnie z przepisami – rzeczoznawca budowlany podpowiada, jak to zrobić legalnie

Zastanawiasz się, jak zbudować taras legalnie? Choć może wydawać się inaczej, to budowa tarasu w ogrodzie nie musi być trudna. Ważne jest, żebyśmy przy budowie tarasu pamiętali o kilku zasadach. Istotne są zwłaszcza wymogi techniczne i przepisy, które mówią wyraźnie, kiedy taras może być uznany za samowolę budowlaną. Jak zbudować taras bez błędów? Zacznijmy jednak od kwestii technicznych.   

Budowa tarasu – wymagania formalne 

Taras możemy traktować jako przedłużenie naszego domu albo dodatkowe pomieszczenie. Od czasu do czasu możemy na nim wypić kawę. Nie wspominając o tym, że w ciepłe dni możemy się na nim zaszyć i ukryć przed okiem sąsiadów. Biorąc to wszystko pod uwagę, musimy jednak pamiętać o istotnym aspekcie – taras to samodzielna część budynku, która służy do użytku. Oznacza to, że nie możemy zbudować tarasu bez pozwolenia.

Jak widać budowa tarasu z punktu widzenia prawa wymaga stosownych regulacji. Chodzi tu zwłaszcza o uzyskanie zgody na budowę. Jak na razie musimy jeszcze poczekać na regulacje w tym zakresie. Jak dotąd jednak przepisy mówią jasno: jeżeli taras jest większy niż 35 m kwadratowych, musimy mieć na niego zgodę. W przeciwnym razie nadzór budowlany może uznać, że dokonaliśmy samowoli budowlanej. Co innego z tarasami mniejszymi niż 35 m kwadratowych. Te możemy wybudować bez pozwolenia, ale na zgłoszenie.

Krótko mówiąc: jeżeli nie jesteśmy pewni, czy jesteśmy uprawnieni do budowy tarasu na zgłoszenie, możemy poprosić o pomoc specjalistę. Rzeczoznawca budowlany ułatwi nam to zadanie i sprawdzi nasz projekt budowlany.

Biorąc pod uwagę przepisy prawne, powinniśmy unikać nieścisłości w kwestii budowy. Jeżeli zbudujemy taras bez pozwolenia, to może nas czekać kontrola inspektora nadzoru budowlanego i:

  • rozbiórka tarasu
  • legalizacja tarasu
  • mandat karny.

Odsuń taras od działki sąsiadującej z naszą

O czym trzeba pamiętać podczas budowy tarasu? Zacznijmy od kwestii formalnych. Taras traktuje się jako oddzielny budynek, dlatego musi być zbudowany na takich zasadach jak dom. Chodzi o to, że jego odległość od działki sąsiada nie może być mniejsza niż 1,5 m. Jeśli jest inaczej, nie dostaniemy pozwolenia na budowę. Co prawda jest to zła wiadomość dla właścicieli małych działek, ale względy bezpieczeństwa są tu ważniejsze. Zanim wykonamy projekt dobudowy, musimy zmierzyć działkę. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na dodatkowe koszty.

Budowa tarasu – podłoże na gruncie ma znaczenie

Jeśli chcemy zbudować taras na gruncie, nade wszystko musimy pamiętać o sprawdzeniu podłoża. Z jednej strony inwestor musi mieć na uwadze, że będzie musiał wyrównać spadek. W przeciwnym wypadku wykonawca będzie musiał nadrabiać nierówność materiałem. Istnieje też ryzyko, że pozostawiona pochyłość nie pozwoli nam na ustawienie mebli tarasowych. Z drugiej strony podłoże pod budowę nie może być wilgotne. Co prawda glebę da się osuszyć, ale to może być czasowe rozwiązanie. Jeśli wilgoć będzie wracała, to na styku ściany i tarasu będą pojawiały się wykwity. Dodatkowo pod wpływem zamarzającej wody kostka brukowa może pęknąć.

Taras bez błędów – pamiętaj o dylatacji i izolacji tarasu

Biorąc pod uwagę sposób dobudowy, taras możemy dostawić do istniejącego budynku. Co prawda jest to mniej ekonomiczne rozwiązanie niż kompleksowa budowa, ale można je odłożyć w czasie. Mając to na uwadze, musimy pamiętać, że każda dobudówka wymaga odrębnej dylatacji. Dodatkowo w budowanym tarasie i budynku, do którego będzie on dołączony, musimy założyć dobrą izolację. Ochrona przeciwwilgociowa jest istotna, ponieważ wspomaga proces osuszania budynku.

Jak dobrze wiemy, posadzka pracuje, co ma związek z naprężeniami rozciągającymi. Oznacza to, że podłoga na tarasie będzie się kurczyła i rozszerzała, zwłaszcza pod wpływem ciepła i mrozu. Jeśli ułożymy płytki zbyt blisko siebie, z czasem mogą one popękać. Dylatację posadzki powinniśmy uwzględnić zwłaszcza na styku ściany i tarasu. Nie mówiąc już o użyciu dobrej jakości klejów do łączenia płytek, które będą odporne na mróz.  

kolejnym ważnym punktem w skutecznej budowie tarasu jest izolacja przeciwwilgociowa. Tak naprawdę jest ona jeszcze ważniejsza niż prawidłowa dylatacja. Jeżeli nie zamontujemy izolacji przeciwwodnej albo będzie ona przerwana, pomiędzy tarasem a budynkiem zgromadzi się woda. W konsekwencji ściany domu mogą zamakać, a posadzka wykruszy się zwłaszcza podczas niższych temperatur. Z obawy o konsekwencje musimy zamontować zarówno izolację poziomą tarasu, jak i izolację pionową ściany domu.

Ze względu na szczególne warunki specjaliści zalecają, żeby na tarasie zamontować izolację przeciwwilgociową z masy wodoodpornej albo papy zgrzewanej na ciepło. Dobrym rozwiązaniem będzie także grubsza folia kubełkowa, która nadaje się też do ochrony fundamentów budynku.

 

Jeśli potrzebujesz ekspertyzy budowlanej czy opinii doświadczonego fachowca, to skonsultuj się z rzeczoznawcą budowlanym.