Ekspertyza budowlana po zalaniu mieszkania

Niekontrolowany wyciek wody potrafi wyrządzić spore szkody, które z kolei wiążą się z czasochłonnym i kosztownym remontem. Zalane mieszkanie to jedna z najczęstszych awarii występujących w budynkach wielorodzinnych. Zazwyczaj spowodowane jest ono usterką instalacji wodno-sanitarnej lub sprzętu AGD. Nie da się jej zapobiec, ale z pewnością powinieneś wiedzieć, jak sobie poradzić w takiej sytuacji. Sprawdź, jak wygląda ekspertyza budowlana po zalaniu mieszkania i kto może ją wykonać!

Zalanie lokalu – przyczyny

Za zalanie mieszkanie uznaje się niezamierzone wydostawanie się wody, pary lub cieczy na skutek uszkodzenia przewodów, instalacji lub urządzeń gospodarstwa domowego. Do szkody dochodzi niekiedy na skutek awarii pompy wodnej, urządzeń sieci grzewczej, wodociągowej, przeciwpożarowej czy klimatyzacyjnej.

Należy podkreślić, że sprawcą szkody niekoniecznie musi być sąsiad mieszkający bezpośrednio nad nami. Czasami winę można przypisać lokatorowi sąsiedniego mieszkania, właścicielowi lokalu, spółdzielni mieszkaniowej, zarządcy budynku, a nawet producentowi urządzenia. Aby to ustalić, warto skorzystać z usług biegłego rzeczoznawcy budowlanego. Specjalista stwierdzi, kto doprowadził do powstania szkody, a także oszacuje poniesione straty. 

Ekspertyza budowlana po zalaniu mieszkania – dlaczego należy ją wykonać

Zastanawiasz się, jak oszacować straty po zalaniu mieszkaniu? Skorzystaj z usług rzeczoznawcy budowlanego, który przygotuje szczegółowy raport i określi wysokość odszkodowania, o które możesz się domagać. Ekspertyza techniczna odgrywa ważną rolę, gdy sąsiad zalał Ci mieszkania lub szkoda wynika z zaniedbania spółdzielni mieszkaniowej.

Po dopełnieniu formalności ubezpieczyciel przystąpi do likwidacji szkody, czyli wypłaty odszkodowania. Jeśli jednak zakład ubezpieczeniowy stwierdził, że Ci się ono nie należy lub zaniżył kwotę, zasięgnij opinii biegłego eksperta.

Zalanie mieszkania – jak ocenić szkody

Ekspertyza budowlana po zalaniu mieszkania wskaże, czy doszło do uszkodzenia instalacji elektrycznej. Podczas oględzin lokalu specjalista korzysta z takich narzędzi jak:

  • higrometr, aby ustalić poziom wilgotności,
  • kamery termowizyjnej, dzięki czemu oceni skutki zalania, wykryje zawilgocone obszary i ustali miejsce, w którym pękła rura.

Ekspertyza techniczna po zalaniu mieszkania określa również wymagane prace remontowe, wśród których znajdziemy naprawę tynku, usuwanie pleśni ze ścian i sufitów, wykonanie gładzi oraz malowanie. Ponadto mogą być w niej wymienione następujące działania:

  • wymiana drzwi i okien, 
  • osuszanie podposadzkowe,
  • wymiana paneli, okładzin, wełny mineralnej, uszczelek czy płyt gipsowo-kartonowych. 

Ekspertyza budowlana po zalaniu mieszkania – co powinna zawierać?

Rzeczoznawca budowlany może dokonać oględzin w trybie zdalnym, co przyspiesza likwidację szkody. W niektórych przypadkach wymagana jest jednak jego wizyta w zalanym mieszkaniu.  Specjalista skutecznie wykryte nieszczelności instalacji wodnej przy pomocy kamery termowizyjnej. W ten sposób może on zlokalizować usterki, znajdujące się w ścianie, podłodze lub stropie. Badanie termowizyjne pozwala szybko i precyzyjnie ustalić źródło wycieku, dzięki czemu wystarczy rozkuć tylko fragment powierzchni.  

Specjalista udokumentuje zniszczenia w postaci zdjęć i/lub filmów wideo. Ponadto sporządzi on listę uszkodzonych przedmiotów, a także określi ich wartość, producentów i inne cechy, które pozwalają oszacować wysokość odszkodowania. Ekspertyza budowlana po zalaniu mieszkania umożliwia poszkodowanemu dochodzenie swoich praw. Wspomniany dokument obejmuje informacje na temat stanu technicznego lokalu i przydatności do użytkowania. 

Sposoby osuszania mieszkania po zalaniu

Osuszanie podposadzkowe stosuje się zwykle w nowym budownictwie, ponieważ w tym przypadku podłoga wykończona jest panelami, parkietem lub płytkami ceramicznymi, a pod nią znajduje się warstwa izolacyjna i wylewka. Woda, która przedostaje się szczelinami dylatacyjnymi pod betonową szlichtę, nie może samodzielnie odparować. 

Należy więc ją odessać za pomocą pompy ciśnieniowej, a następnie wtłoczyć pod posadzkę suche powietrze. Dzięki temu możemy uniknąć zawilgocenia ściany w pobliżu podłogi, co objawia się odparzonym tynkiem, odspojonymi listwami, uszkodzonym parkietem, czy łuszczącą się farbą. Biegły ekspert zaleci osuszanie kondensacyjne, jeśli pod posadzką nie ma izolacji ze styropianu.

 

Zdjęcie do artykułu źródło: pl.freepik.com, obraz autorstwa jannoon028