Obowiązek utrzymania stanu technicznego budynku spoczywa na jego właścicielu lub zarządcy. Nie chodzi tylko o kwestie estetyczne, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkowników. Z tego powodu należy pamiętać o regularnych kontrolach obiektu. Specjalista wykryje wszelkie usterki, następnie zaproponuje sposób ich usunięcia. Sprawdź, jak często wykonuje się przegląd budowlany!
Przegląd budowlany – kto może go wykonać?
Regularne kontrole obiektu może przeprowadzić wyłącznie osoba dysponująca uprawnieniami budowlanymi w danej specjalności. Aby je uzyskać, należy posiadać wykształcenie wyższe techniczne i odbyć praktykę zawodową. Wymagana długość doświadczenia wynosi 1-4 lata, a zależy od:
- posiadanego wykształcenia,
- rodzaju uprawnień,
- specjalizacji (konstrukcyjno-budowlanej, sanitarnej, architektonicznej, elektrycznej, drogowej, kolejowej, mostowej, hydrotechnicznej, czy telekomunikacyjnej).
Aby zdobyć uprawnienia, należy zdać egzamin. Składa się on z części ustnej i pisemnej. Zanim zlecisz przegląd budowlany, sprawdź, czy wybrany rzeczoznawca znajduje się na liście Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Dzięki temu zyskujesz pewność, że specjalista wywiąże się ze swoich obowiązków.
Przegląd budowlany – kiedy się go wykonuje?
Wielu właścicieli budynków zastanawia się, co ile należy przeprowadzać przegląd techniczny obiektu. Terminy okresowych kontroli wraz z ich zakresem zostały ujęte w ustawie. Regularny przegląd budowlany obejmuje wszystkie rodzaje obiektów:
- domy jedno- i wielorodzinne,
- budynki użyteczności publicznej,
- budynki przemysłowe, handlowe i usługowe,
- biurowce.
Za niedopełnienie obowiązku grozi Ci grzywna (w wysokości 5000 zł), kara ograniczenia lub pozbawienia wolności (do 12 miesięcy). Nie możesz też liczyć na wypłatę odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody. Warto zaznaczyć, że inspektor nadzoru budowlanego nie kontroluje losowo mieszkań i domów. Jego wizyty powinni spodziewać się właściciele obiektów, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ludzi, mienia, czy środowiska.
Kontrole techniczne budynku – kluczowe informacje
Podczas kontroli specjalista ocenia stan elementów konstrukcji, instalacji i urządzeń. Przegląd budowlany pozwala uniknąć czasochłonnych i kosztownych remontów. Dodatkowo umożliwia on uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu. W ramach corocznego przeglądu rzeczoznawca budowlany sprawdza:
- elementy zewnętrzne budynku podatne na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych,
- przewody kominowe,
- instalację gazową i wentylacyjną,
- urządzenia służące ochronie środowiska.
Oprócz tego powinniśmy pamiętać o 5-letnich przeglądach budynków, podczas których specjalista ocenia instalację elektryczną, centralnego ogrzewania, piorunochronnej i wodno-kanalizacyjnej. Ekspert zwraca uwagę na walory estetyczne obiektu i jego otoczenie. Rzeczoznawca sprawdza pokrycie dachowe, zabezpieczenia przeciwpożarowe, komin, rury spustowe i rynny. 5-letni przegląd budowlany obejmuje także kontrolę:
- warstwy fakturowej elewacji, która chroni termoizolację przed zawilgoceniem,
- stropu, fundamentów, tynków, okien, drzwi i schodów,
- elementów obróbek blacharskich i odwodnienia budynku,
- przejść przyłączy instalacyjnych przez ściany obiektu,
- balkonów, balustrady, loggii, gzymsów, attyk i filarów.
Ekspert budowlany przypomina, że przegląd techniczny domu przeprowadza się do 31 maja. Z kolei właściciel lub zarządca obiektu wielkopowierzchniowego powinien przestrzegać dwóch terminów – do 31 maja i do 30 listopada. Dodatkowy przegląd budowlany wykonuje się po pożarze, wybuchu gazu, zalaniu, czy wichurze. Dzięki temu możemy ocenić stan techniczny obiektu.
Przeglądy budowlane – koszty
Zastanawiasz się, ile kosztuje kontrola techniczna domu? Cena zależy w głównej mierze od zakresu przeglądu, wielkości nieruchomości i jej lokalizacji. Nie traktuj go jednak jak przykrego obowiązku, lecz gwarancję bezpieczeństwa domowników. Pamiętaj, że rzeczoznawca budowlany jest zobowiązany do sporządzenia protokołu (w dwóch kopiach). Należy go dołączyć do książki obiektu budowlanego. Niekiedy zachodzi konieczność przedstawienia protokołów straży pożarnej, organ nadzoru budowlanego lub sanepidowi. Jeśli tego nie zrobimy, powinniśmy się liczyć z wysokimi karami.