Ogrzewanie podłogowe pozwala na równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach, tym samym zapewnia niezrównany komfort. System jest oszczędny i niewidoczny, dlatego pasuje do każdego wystroju wnętrza. Dodatkowo redukuje on namnażanie się roztoczy, co docenią zwłaszcza alergicy i astmatycy. Niekiedy ogrzewanie może ulec awarii, w takiej sytuacji poproś o ekspertyzę budowlaną!

Zimna podłoga – poproś o ekspertyzę budowlaną

Podejrzewasz, że wykonawca popełnił błąd podczas montażu podłogówki? W takim razie poproś o ekspertyzę budowlaną, która ustali przyczynę problemu. Dzięki temu dowiesz się, czy możesz domagać się wypłaty odszkodowania. 

Z biegiem czasu ogrzewanie podłogowe może działać z niższą wydajnością. W takiej sytuacji poproś o ekspertyzę budowlaną, dzięki której znajdziesz przyczynę problemu. Rzeczoznawca przypomina, że nieumiejętne wykonanie instalacji może prowadzić nawet do zniszczenia podłogi. Niektórzy fachowcy nie wykonują próby ciśnieniowej ogrzewania podłogowego, która pozwalałaby na ocenę szczelności rur i ich odporności na wysokie temperatury. 

Wycieki w podłogówce – poproś o ekspertyzę budowlaną

Jeśli zaobserwowałeś pleśń i grzyb na ścianach, koniecznie poproś o ekspertyzę budowlaną. Niepokój powinno też wzbudzić podnoszenie się podłogi, ponieważ wskazuje to na wyciek w instalacji grzewczej. Specjalista dokładnie wyczyści układ, a następnie sprawdzi, czy wszystkie elementy działają prawidłowo. Nagły wzrost rachunków za energię wskazuje na spadek wydajności ogrzewania, w związku z tym skontaktuj się z fachowcem. 

Jakie są najczęstsze oznaki wycieków w ogrzewaniu podłogowym? Specjalista podkreśla, że może na nie wskazywać:

  • zapach stęchlizny w domu,
  • zacieki na ścianach i suficie,
  • ubytek wody, widoczny na manometrze,
  • podnoszący się parkiet/panele.

Ogrzewanie podłogowe – najczęstsze błędy wykonawcze

 Jeśli podejrzewasz wycieki w ogrzewaniu podłogowym, skontaktuj się z rzeczoznawcą i poproś o ekspertyzę budowlaną. Specjalista wykryje ewentualne usterki, a także ustali, czy wynikają one z braku rzetelnie przygotowanego projektu, nieodpowiednio przygotowanego podłoża, czy złego doboru rozdzielacza do podłogówki. Aby zlokalizować źródło wycieku, rzeczoznawca może zastosować gaz znacznikowy, czyli mieszankę wodoru i azotu. Pozwala on szybko i bezpiecznie wykryć przecieki w rurociągach. W razie potrzeby specjalista wykona badanie kamerą termowizyjną, która przekształca promieniowanie podczerwone w obraz wyświetlany na monitorze. 

Dobrze wykonane ogrzewanie podłogowe zakłada zastosowanie folii przeciwwilgociowej, styropianu i folii termicznej. Fachowiec powinien wykonać wszystkie łączenia na zakładkę, a także kleić je specjalną taśmą uszczelniającą. W ten sposób minimalizuje ryzyko wycieków, które mogłyby doprowadzić do kosztownej awarii. 

Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe

Jeśli w instalacji często słyszysz bulgotanie, szum i stukanie, poproś o ekspertyzę budowlaną. Wspomniane objawy wskazują na zapowietrzenie ogrzewania podłogowego. Nagromadzony w rurach gaz blokuje przepływ wody, co obniża wydajność instalacji. W takiej sytuacji wskazane jest odpowietrzenie systemu, które polega na wyłączeniu pompy grzewczej, a następnie otwarciu specjalnego zaworu.

Rzeczoznawca budowlany przypomina, że uwięzione powietrze ma wtedy możliwość ucieczki. Do zapowietrzenia podłogówki może dojść w wyniku nieprawidłowego napełnienia układu. Problem nierzadko pojawia się przy pierwszym uruchomieniu instalacji. 

Elektryczna podłogówka – awaria

Błędne przygotowanie projektu lub jego nieprzestrzeganie może skutkować nierównomiernym rozkładem temperatury. Aby tego uniknąć, skorzystaj z pomocy fachowców. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest ciekawą alternatywą dla wodnej podłogówki. Zastanawiasz się, czy możesz zamontować je w swoim domu? Poproś o ekspertyzę budowlaną, a rzeczoznawca przedstawi Ci zalety i wady takiego rozwiązania.

Należy zaznaczyć, że elektryczna podłogówka również może ulec awarii. W razie potrzeby fachowiec wymieni termostat lub wprowadzi zmiany w oprogramowaniu. Rzeczoznawca budowlany sprawdzi, czy system został wykonany prawidłowo, a jeśli nie, podpowie Ci, jak złożyć reklamację. Oprócz tego ekspert ustali, czy awaria ogrzewania jest spowodowana przewierceniem podłogi lub długotrwałym zalaniem.