Odbiór techniczny domu to bardzo ważny moment dla osób, które kupują nieruchomość od dewelopera. Zanim właściciel odbierze klucze i podpisze dokumenty, powinien sprawdzić, czy przedsięwzięcie zostało wykonane zgodnie z planem. W tym celu warto skorzystać z pomocy eksperta. Specjalista zweryfikuje, czy lokal nie posiada żadnych wad, ani uszkodzeń. Podpowiadamy, jakie są zadania rzeczoznawcy budowlanego!
Zadania rzeczoznawcy budowlanego – nieoceniona pomoc eksperta
Rzeczoznawca budowlany przypomina, że odbiór techniczny domu odbywa się wtedy, gdy kupujemy go przed zakończeniem budowy. Zazwyczaj pokrywa się z przekazaniem kluczy, ale nie zawsze się je łączy. Odbiór kluczy może nastąpić po przeniesieniu własności. O czym powinien pamiętać właściciel nieruchomości? Odbiór domu jest możliwy po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Decyzję wydaje Powiatowy Organ Nadzoru Budowlanego, który stwierdza, że nieruchomość nadaje się do zamieszkania. Zadania rzeczoznawcy budowlanego powinny być wykonywane przy świetle ściennym, ponieważ pozwala to wykryć ewentualne wady techniczne.
Jak przygotować się do spotkania z ekspertem? Pamiętaj, żeby mieć ze sobą umowę deweloperską wraz ze standardem wykończenia i prospektem informacyjnym. W ten sposób rzeczoznawca dokładnie określi stan techniczny nieruchomości. Jeśli metraż domu znacznie różni się od tego, podanego w umowie, możesz domagać się zwrotu kosztów. Deweloper zazwyczaj podaje zakres błędu (3-5% powierzchni), a taki zapis umieszcza w umowie.
Odbiór domu od dewelopera – na czym polega?
Odbiór techniczny domu jest bardziej skomplikowany niż ma to miejsce w przypadku nieruchomości. Fachowiec ogląda nieruchomość zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zanim skontaktujesz się z ekspertem, sprawdź, jakie są obowiązki i zadania rzeczoznawcy budowlanego. Specjalista wykonuje badanie kamerą termowizyjną, dzięki czemu stwierdzi ewentualne mostki termiczne. To miejsca, w których dochodzi do nadmiernej utraty ciepła. Mostki termiczne przyczyniają się do rozwoju pleśni, ponadto powodują wzrost kosztów ogrzewania.
Zadania rzeczoznawcy budowlanego nie ograniczają się do analizy dostępnych dokumentów i wnikliwych oględzin budynku. Specjalista wykona niezbędne pomiary i badania, dzięki czemu wykryje ewentualne usterki. Ekspert zwraca uwagę na:
- wymiary i kształt pomieszczeń (kąty proste, obniżenia stropów, rozmieszczenie elementów konstrukcyjnych i ścianek działowych),
- stan ścian,
- podłogi i posadzki,
- grubość tynków,
- stolarkę okienną i drzwiową pod kątem uszkodzeń,
- dach, balkon, obróbki blacharskie,
- ogrodzenie, bramę wjazdową,
- garaż i bramę garażową,
- drogę dojazdową i chodniki przynależące do nieruchomości,
- elewację,
- instalację (wodno-kanalizacyjną, gazową, elektryczną, wentylacyjną).
Odbiór domu z rynku pierwotnego – zadania rzeczoznawcy budowlanego
Należy zauważyć, że zadania rzeczoznawcy budowlanego obejmują pomoc w dopełnieniu formalności. Dzięki temu nabywca zaoszczędzi sporo czasu i nerwów. Ekspert sprawdzi, czy gniazdka elektryczne, przyłącza wodno-kanalizacyjne i włączniki światła znajdują się w odpowiednich miejscach. Aby ułatwić sobie zadanie, specjalista korzysta z rzutu nieruchomości.
Zastanawiasz się, jakie są zadania rzeczoznawcy budowlanego? Specjalista sprawdzi, czy prace zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, standardem wykończenia i projektem. Jeśli ekspert stwierdzi nieprawidłowości, wezwie dewelopera do ich usunięcia. Rzeczoznawca sporządza protokół zdawczo-odbiorczy, w którym uwzględni wszystkie mankamenty. Ekspert jasno i zwięźle opisze usterki, a także wskaże ich lokalizację.
Wspomniany dokument potwierdza, że w danym dniu odbył się audyt nieruchomości. Protokół powinien zawierać datę odbioru, dane osób będących stronami transakcji i informacje dotyczące domu. Deweloper ma 14 dni, aby potwierdzić wady lub odmówić ich uznania. W pierwszym przypadku przysługuje mu 30-dniowy termin na naprawę usterek.
Odbiór techniczny nieruchomości – co warto wiedzieć?
Cena usługi zależy przede wszystkim od metrażu nieruchomości, miejsca zamieszkania i zakresu działania. Zanim skorzystasz z usług rzeczoznawcy, poproś go o cennik, dzięki czemu unikniesz niespodzianek. Czym kierować się przy wyborze eksperta? Zwróć uwagę na kwalifikacje i doświadczenie fachowca, a także poszukaj opinii na jego temat. Dzięki temu zyskujesz pewność, że podejdzie rzetelnie do swoich obowiązków.