Zastanawiasz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym? Wykonaj ekspertyzę budowlaną, dzięki której unikniesz przykrych niespodzianek. Poszukaj rzeczoznawcy, który ma dużą wiedzę i doświadczenie. W ten sposób zyskujesz pewność, że należycie wykonał swoje obowiązki. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie lokalu!

Kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym – wykonaj ekspertyzę budowlaną

Podczas poszukiwania mieszkania zwróć uwagę na pęknięcia, ukruszenia i ślady wilgoci. Pamiętaj jednak, że wiele usterek jest niewidoczna na pierwszy rzut oka. Ich naprawa może poważnie nadwyrężyć Twój budżet. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, wykonaj ekspertyzę budowlaną.  

Szukając mieszkania na rynku wtórnym, skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy. Specjalista przeanalizuje dokumenty i oceni stan techniczny lokalu. Ekspert stwierdzi, czy podana cena nieruchomości jest adekwatna do jej wartości. Jeśli jednak stwierdzisz, że mieszkanie jest zadbane, możesz zlecić tylko opinię techniczną. Wspomniany dokument zawiera mniej szczegółów, co przekłada się na niższe koszty. Należy zaznaczyć, że rzeczoznawca opracowuje ją na podstawie analizy dokumentów i oględzin mieszkania. Opinia techniczna najprawdopodobniej wystarczy, gdy chcemy kupić lokal w nowym budownictwie. 

Rzeczoznawca budowlany – dlaczego warto skorzystać z jego usług

Chcesz kupić nieruchomość na rynku wtórnym, ale obawiasz się niespodziewanych wydatków? W takim razie wykonaj ekspertyzę budowlaną, która wykryje ewentualne usterki. Dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję o zakupie lokalu. Rzeczoznawca zwróci uwagę na wszystkie pęknięcia i rysy na ścianach. Ekspert przygotuje raport, do którego dołączy rysunki i zdjęcia. Dodatkowo specjalista podpowie, jak naprawić ewentualne usterki.  

Zastanawiasz się, czy mieszkanie wymaga generalnego remontu? Wykonaj ekspertyzę budowlaną, która określa zakres rekomendowanych prac. Oprócz tego specjalista może przygotować wstępny kosztorys. Rzeczoznawca budowlany sprawdzi stan instalacji, zwłaszcza gdy mieszkanie znajduje się w starej kamienicy. Ekspert oceni jakość materiałów wykończeniowych, a także ustali, czy wymagają one wymiany. 

Odbiór mieszkania – na co zwrócić uwagę

Aby ocenić stan techniczny mieszkania, wykonaj ekspertyzę budowlaną. Wspomniany dokument składa się z części opisowej i obliczeniowej. Rzeczoznawca może do niego dołączyć zdjęcia i rysunki, przedstawiających rodzaj i wielkość uszkodzeń. Specjalista zwraca uwagę na stan:

  • stolarki okiennej i drzwiowej,
  • podłóg,
  • murów (przede wszystkim ścian nośnych),
  • wykończenia sufitu.

Specjalista dokładnie zmierzy lokal, dzięki czemu upewni się, że właściciel nie zawyżył metrażu. Wybrzuszenia podłogi i zacieki na ścianach sugerują, że mieszkanie jest podtopione lub zagrzybione.

Udany zakup mieszkania – wykonaj ekspertyzę budowlaną

Zakup mieszkania wiąże się z pewnym ryzykiem. Aby go zminimalizować, wykonaj ekspertyzę budowlaną. Specjalista wykona badanie kamerą termowizyjną, dzięki czemu wykryje mostki termiczne, zawilgocenia, nieszczelności w materiałach izolacyjnych, czy wycieki z instalacji. Jeśli zależy Ci na bezpiecznej transakcji, wykonaj ekspertyzę budowlaną. Rzeczoznawca oceni stan izolacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacji, gazowej i grzewczej. Ekspert zwraca uwagę nie tylko na lokal i balkon, lecz także miejsca postojowego, piwnicy, czy komórki lokatorskiej. 

Bezpieczna inwestycja – o czym pamiętać

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości na rynku wtórnym, postaraj się zdobyć zaświadczenie, w którym sprzedawca wskazuje, że:

  • aktualnie nikt nie jest zameldowany w mieszkaniu,
  • nie ma zaległości w opłatach za czynsz,
  • terminowo płacił podatek od nieruchomości.

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, zwróć uwagę na jego stan prawny. W tym celu przeanalizuj zapisy w księdze wieczystej. Możesz to sprawdzić za darmo. Wystarczy, że skorzystasz ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. W ten sposób zyskujesz pewność, że lokal nie jest zadłużony, tym samym unikniesz dodatkowych kosztów. Oprócz tego poproś sprzedającego, aby przedstawił Ci tytuł prawny nieruchomości. Dzięki temu ustalisz, czy dana osoba może decydować o sprzedaży mieszkania.