Niezależnie od tego, czy chcesz kupić nieruchomość na rynku pierwotnym, czy wtórnym, skontaktuj się z rzeczoznawcą budowlanym. Specjalista oceni stan techniczny lokalu, co pozwala uniknąć kosztownych niespodzianek. Opinia techniczna mieszkania jest wskazana przed rozpoczęciem remontu. Ekspert wykryje wszelkie usterki, a także ustali ich przyczyny i zarekomenduje najlepsze rozwiązania. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać opinia techniczna!

Rzeczoznawca budowlany – kiedy warto się z nim skontaktować

Opinia techniczna mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym nieco się różni. W pierwszym przypadku deweloper powinien usunąć usterki w ciągu 30 dni od dnia podpisania protokołu. Jeśli tego nie zrobi, nabywca może dochodzić swoich praw w sądzie. Kilkuletnie mieszkanie zazwyczaj wymaga remontu, dlatego warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy. Specjalista ustali, z jakimi kosztami musimy się zmierzyć. 

Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności. Przed oficjalnym odbiorem przeprowadza się przegląd techniczny, podczas którego sporządza się protokół. Warto skorzystać z usług rzeczoznawcy, który wykryje ewentualne usterki. Specjalista oceni stan instalacji, dzięki czemu stwierdzi, czy lokal nadaje się do zamieszkania. Oprócz tego ekspert określi standard wykończenia mieszkania. 

Co powinna zawierać opinia techniczna mieszkania?

Specjalista podpowiada, jak przygotowywana jest opinia techniczna mieszkania. Ekspert analizuje dokumentację projektową i  dokonuje oględzin lokalu. W ten sposób rzeczoznawca budowlany może stwierdzić ewentualne nieprawidłowości. Oprócz tego specjalista zaproponuje sposób naprawy usterek i przygotuje kosztorys. Wspomniane opracowanie składa się z kilku elementów:

  • cel i zakres opinii,
  • opis i charakterystyka obiektu,
  • analiza i ocena wybranych elementów konstrukcji,
  • zalecenia,
  • wnioski końcowe.

Opinia techniczna mieszkania – kiedy jest niezbędna

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie kupić lokal na rynku wtórnym? Z pomocą przychodzi opinia techniczna mieszkania, która określa stan rzeczywisty obiektu. Ekspert budowlany przypomina, że rzeczywisty metraż mieszkania nie zawsze odpowiada temu podanemu w księdze wieczystej lub ogłoszeniu. W ten sposób potencjalny klient może wynegocjować lepszą cenę nieruchomości. 

Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Rzeczoznawca budowlany wykryje wszelkie wady i usterki, dzięki czemu potencjalny klient podejmie świadomą decyzję. Specjalista zwraca uwagę na ewentualne:

  • dziury i odspojenia,
  • uszkodzenia stolarki okiennej i drzwiowej,
  • mostki termiczne,
  • zacieki i zawilgocenia,
  • pleśń na ścianie i suficie.

Rzeczoznawca sprawdzi stan ścian nośnych, podłogi, balustrady balkonowej, drzwi i okien. Specjalista ocenia kondycję elementów drewnianych pod kątem zgnilizny, zawilgocenia i obecności szkodników. Ekspert zwraca też uwagę na odchyłki posadzki. Można to sprawdzić, przykładając do niej łatę o długości 2 m. Rzeczoznawca budowlany podkreśla, że dopuszczalne odchylenia wynoszą 2 mm/1 m, a 5 mm na całej rozpiętości pomieszczenia. Niekiedy opinia techniczna mieszkania wykazuje ślady zagrzybienia, co wiąże się z koniecznością podjęcia prac osuszających lub wymianą tynku.

Przegląd techniczny mieszkania – jak wygląda

Ekspert budowlany przypomina, że opinia techniczna mieszkania jest wskazana przed przystąpieniem do generalnego remontu. Podczas przeglądu lokalu specjalista sprawdza stan instalacji elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej i wentylacyjnej. Ekspert stwierdzi, czy nadają się do wymiany. Rzeczoznawca może również oszacować koszty remontu. Coraz częściej wykonuje się badanie termowizyjne, pozwalające ocenić stan izolacji cieplnej. Obecność mostków termicznych prowadzi do wzrostu kosztów ogrzewania, a także obniża komfort domowników. 

Należy zaznaczyć, że opinia techniczna mieszkania przydaje się nie tylko podczas poszukiwań lokalu. Warto ją również zlecić po pożarze lub zalaniu. Rzeczoznawca budowlany oceni szkody i ustali przyczyny ich powstania. Specjalista sporządzi raport, w którym zamieści zalecenia naprawcze. Ponadto ekspert podpowie, jak uzyskać odszkodowanie z OC. Zanim wybierzesz rzeczoznawcę, sprawdź, czy ma odpowiednie kwalifikacje. W ten sposób zyskujesz pewność, że rzetelnie podejdzie do swoich obowiązków.