Profesjonalna ekspertyza budowlana domu jednorodzinnego potwierdzi faktyczny stan techniczny budynku

Wprowadzając się do nowego domu, czujemy nie tylko ulgę związaną z załatwieniem wszystkich formalności, ale i stres przed tym, czy pamiętaliśmy o wszystkich szczegółach, a budynek i jego wyposażenie będą działały bez zarzutu. Bez względu na to, czy kupujemy dom od dewelopera, czy budujemy go samodzielnie z wynajętą firmą budowlaną, bardzo ważny jest odbiór techniczny budynku i ekspertyza budowlana domu jednorodzinnego. Podczas takiej procedury rzeczoznawca budowlany sprawdzi stan techniczny budynku, np. stan ścian oraz pionów i poziomów, i oceni, czy budynek jest bezpieczny do użytkowania.

Ekspertyza budowlana tylko z dobrym rzeczoznawcą budowlanym

Odbiór domu – w stanie surowym tuż po jego wybudowaniu albo od dewelopera – następuje po podpisaniu umowy deweloperskiej lub po odbiorze inwestorskim budynku. W przypadku gotowych mieszkań odbiór techniczny z rzeczoznawcą budowlanym co do zasady następuje w momencie uzyskania przez nas pozwolenia na zamieszkiwanie nieruchomości lub tuż po zakończeniu prac wykończeniowych.

Czym jest odbiór techniczny domu jednorodzinnego od dewelopera? To nic innego jak normowane umową z deweloperem prawo inwestora do zweryfikowania nieruchomości przeznaczonej do zamieszkiwania pod względem prawidłowości wykonanych prac budowlanych. Rzeczoznawca budowlany wykonujący ekspertyzę budowlaną na potrzeby odbioru technicznego powinien sprawdzić nie tylko ogólny stan techniczny budynku mieszkalnego, ale także jego zgodność z normami budowlanymi i projektem budowlanym, a także umową deweloperską. Poza szczegółami technicznymi budynku rzeczoznawca budowlany musi zatem zweryfikować, czy budynek, którego staliśmy się właścicielami, jest zgodny z tym, co deweloper zaplanował w projekcie i przekazał nam w umowie zakupu.

Odbiór techniczny domu – kiedy?

Odbiór techniczny budynku powinien być ustalany ze sprzedawcą nieruchomości. Jeżeli podpisujemy umowę deweloperską, to właśnie deweloper powinien poinformować nas o tym, że możemy dokonać odbioru technicznego kupowanego domu. Jeżeli termin kontroli jest już wyznaczony, powinniśmy jeszcze raz upewnić się, jakie zapisy znalazły się w umowie o kupnie budynku. Jest to istotne zwłaszcza ze względu na konieczność weryfikacji zgodności lokalu z projektem budowlanym.

Odbiór techniczny domu możemy wykonać samodzielnie. W tym przypadku przyda się nam jednak specjalistyczna wiedza z zakresu prawa budowlanego i sztuki budowlanej, która pozwoli nam sprawdzić np. stan murów, kąty, piony i poziomy w budynku, a także wymiary lokalu według rzutu. Mało kto z nas posiada takie umiejętności, dlatego, żeby mieć pewność, że dom został sprawdzony w sposób wystarczający, lepiej zatrudnić przy tej okazji sprawdzonego rzeczoznawcę budowlanego. Specjalista nie tylko zwymiaruje budynek i sprawdzi jego stan techniczny, ale i sporządzi profesjonalną ekspertyzę budowlaną domu jednorodzinnego, na podstawie której będziemy mogli ocenić stan budynku, a w przyszłości – w razie usterek – dochodzić swoich praw. Jeżeli podczas oględzin budynku rzeczoznawca budowlany wykryje niepokojące zmiany lub błędy budowlane, deweloper będzie musiał na własny koszt naprawić usterki.

Co sprawdzić podczas odbioru technicznego domu?

Podczas oględzin domu mających na celu zweryfikowanie stanu technicznego budynku rzeczoznawca budowlany musi przede wszystkim sprawdzić stan ścian nośnych, posadzki, podpiwniczenia, dachu i poddasza, a także okien i drzwi. Specjalista przygotowujący ekspertyzę budowlaną domu jednorodzinnego powinien też przyjrzeć się zgodności rozłożenia pomieszczeń i całego mieszkania z rzutami, które dostarczył nam deweloper. Jeżeli ściany działowe w gotowym budynku zostały przesunięte względem pierwotnego projektu albo w miejscu planowanego okna pojawiła się ściana, mamy prawo sądzić, że wykonawca nie działał zgodnie z projektem. W takim przypadku możliwe jest, że podczas użytkowania domu pojawią się także inne problemy. Istotne jest, żeby rzeczoznawca zweryfikował też stan instalacji, zwłaszcza instalacji elektrycznej, rozmieszczenie gniazd elektrycznych i napięcie elektryczne.

Poza tym wszelkiego rodzaju uszkodzenia, np. popękane ściany w budynku, uszkodzenia w posadzce, nieszczelne okna albo zawilgocenia powinny być odnotowane w ekspertyzie budowlanej i protokole odbioru technicznego domu. Dzięki temu będziemy mieli prawo żądać od dewelopera naprawienia szkód. Po wykonaniu napraw mamy prawo ponownie sprawdzić stan budynku z rzeczoznawcą budowlanym, takim jak MPExpertbud