Zalanie mieszkania jest jednym z głównych powodów wypłaty odszkodowania przez ubezpieczycieli. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy powódź, awarię sprzętu AGD, pęknięcie rury, czy niedokręcenie kranu przez sąsiada. Usunięcie szkód jest kosztowne i czasochłonne, dlatego należy podjąć działania ograniczające ryzyko strat. Rzeczoznawca budowlany wyjaśnia, jak postępować po zalaniu lokalu!
Postępowanie po zalaniu mieszkania – rzeczoznawca budowlany wyjaśnia
Zastanawiasz się, jak postępować w przypadku zalania mieszkania? Rzeczoznawca budowlany wyjaśnia, co zrobić, żeby ograniczyć straty. W pierwszej kolejności zlokalizuj źródło problemu, następnie podejmij działania minimalizujące skutki zalania. Jeśli woda leje się z góry, podstaw wiaderko. Dzięki temu nie uszkodzi ona mebli i sprzętów.
Niekiedy wyciek jest spowodowany awarią instalacji. W miarę możliwości zamknij główny zawór. Postaraj się zebrać jak najwięcej wody, zanim rozleje się na kolejne pomieszczenia. Pamiętaj też, żeby jak najszybciej poinformować sąsiadów, zwłaszcza tych mieszkających obok i pod Tobą. Ponadto zgłoś ten do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku poważnych zniszczeń należy wezwać policję lub straż pożarną. Służby przygotują raport, który trzeba dostarczyć ubezpieczycielowi.
Odszkodowanie po zalaniu lokalu
Czy można domagać się odszkodowania, gdy sąsiad zalał nasze mieszkanie? W takiej sytuacji warto zgłosić się do eksperta. Doświadczony rzeczoznawca budowlany wyjaśnia, ile mamy czasu na zgłoszenie szkody.
W przypadku niewielkiego zalania wystarczy wytrzeć podłogę i ocenić szkody. Jeśli chcesz ubiegać się o odszkodowanie, nie przystępuj do usuwania skutków zalania, dopóki specjalista nie oszacuje strat. Nie zawsze można się wstrzymać z naprawą szkody, w takiej sytuacji rzeczoznawca budowlany wyjaśnia, żeby skontaktować się z ubezpieczycielem. Najprawdopodobniej otrzymasz zgodę, pod warunkiem że zrobisz zdjęcia zalanego mieszkania lub dostarczysz dokumentację usługi hydraulicznej.
Szkodę powinno zgłosić się niezwłocznie ubezpieczycielowi, który wyśle rzeczoznawcę. Specjalista zazwyczaj pojawia się w ciągu 7-10 dni. Ekspert dokonuje wnikliwych oględzin, zrobi zdjęcia i przeprowadzi niezbędne pomiary. Na tej podstawie rzeczoznawca sporządzi raport, który trzeba podpisać. Teraz pozostaje Ci tylko czekać na telefon od ubezpieczyciela, który zaproponuje kwotę odszkodowania. Jeśli wyrazisz zgodę, dostaniesz przelew w ciągu kilku dni.
Osuszanie mieszkania po zalaniu
Jeśli specjalista stwierdzi usterkę instalacji, prawdopodobnie zaleci osuszenie mieszkanie. Zamiast jednak robić to samodzielnie, zgłoś się do fachowca. Sprawdź, czy wybrana firma ma duże doświadczenie i dysponuje odpowiednim sprzętem. Fachowcy zajmą się osuszaniem:
- ścian,
- sufitu,
- posadzki,
- mebli,
- wykładzin i dywanów.
Profesjonalna firma sprawdzi, czy meble i urządzenia nadają się do ponownego użytku, a jeśli nie, dokona ich utylizacji. Oprócz tego fachowcy myją i dezynfekują zabrudzone powierzchnie. Specjaliści zneutralizują nieprzyjemny zapach, który pojawia się po zalaniu lokalu. Wskazane jest również ozonowanie mieszkania, rzeczoznawca budowlany wyjaśnia, że w ten sposób można zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów.
Jak zapobiec zalaniu mieszkaniu – rzeczoznawca budowlany wyjaśnia
Wiele osób obawia się, że ich mieszkanie zostanie zalane. Zazwyczaj dochodzi do niego w najmniej spodziewanym momencie. Aby zaoszczędzić sobie nerwów, warto wprowadzić środki zaradcze.
Przede wszystkim zleć projektowanie i montaż instalacji specjalistom. Fachowcy wiedzą, jak prawidłowo podłączyć rury. Oprócz tego należy zadbać o poprawny montaż pralki, zmywarki i sanitariatów.
Pamiętaj też o regularnym przeglądzie i konserwacji instalacji. Fachowiec wymieni zardzewiałe rury i skontroluje szczelność systemu. Zanim wyjdziesz z domu, sprawdź, czy wszystkie krany są zakręcone. Nie wrzucaj do zlewu oleju, resztek posiłków i fusów, w przeciwnym razie możesz doprowadzić do zatkania odpływu. Z tego samego powodu uważaj, żeby niepożądane przedmioty nie trafiały do toalety, brodzika, czy umywalki. Profesjonalny rzeczoznawca budowlany wyjaśnia, że działania profilaktyczne zdecydowanie zmniejszają ryzyko awarii.
Warto jednak zainwestować system przeciwzalaniowy, który jest prosty w obsłudze. Składa się on z czujnika zalania i elektrozaworu. W razie potrzeby system błyskawicznie zareaguje i zamknie dopływ wody. Dzięki temu zapobiega poważnym zniszczeniom.