Hydroizolacja fundamentów – rzeczoznawca budowlany podpowiada co może pójść nie tak
Solidny fundament to podstawa każdego budynku. Bez niego nie da się zbudować bezpiecznego domu. To od niego zależy, czy ściany wewnątrz nie będą pękać, czy mury nie będą wilgotnieć, a ciepło systemowe nie będzie uciekało na zewnątrz domu. Dlatego tak ważne jest, żeby fundament pod dom był trwały, miał odpowiednią grubość i nie przepuszczał wilgoci do środka budynku. Czyli bardzo istotna jest prawidłowa hydroizolacja fundamentów. Jak wykonać prawidłowo fundament pod budynek i jakich błędów unikać? Rzeczoznawca budowlany podpowiada!
Czym jest hydroizolacja fundamentów i dlaczego jest ważna?
Hydroizolacja fundamentów to nic innego jak zabezpieczenie podstawy budynku przed przenikaniem wilgoci do wnętrza domu. Ochrona budynku przed przenikaniem wody gruntowej jest ważna nie tylko ze względu na możliwość zniszczenia fundamentów, ale i powolnej degradacji murów. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być wilgotnienie ścian, ich kruszenie i odpadanie tynków. A to już nie tylko problem natury estetycznej, ale i ekonomicznej!
Dobra hydroizolacja fundamentów ustrzeże nas przed niechcianymi konsekwencjami nadmiernej wilgoci w budynku. Skuteczne zatrzymanie wody gruntowej i opadowej poniżej poziomu izolacji da nam gwarancję, że nasz dom będzie bezpieczny od grzybów i pleśni. A więc także, że budynek na długo zachowa dobry stan techniczny i wygląd. Co jednak, jeżeli wykonawca źle wykonał izolację fundamentów? Albo projektant nie ocenił prawidłowo poziomu wód gruntowych? W przypadku wyraźnych błędów, które popełniła ekipa wykonawcza, mamy prawo żądać naprawy szkód i usterek.
Musimy jednak mieć świadomość, że bez dowodów trudno nam będzie udowodnić winę wykonawcy i odzyskać stracone pieniądze. Jeżeli ściany w domu zaczynają wilgotnieć, a na murze pojawia się pleśń, możemy przed rozmową z wykonawcą zlecić rzeczoznawcy budowlanemu profesjonalną ekspertyzę budowlaną. Specjalista oceni kompleksowo stan podłoża. Zbada też, czy fundament jest prawidłowy i opisze błędy budowlane w opinii technicznej.
Jaki rodzaj hydroizolacji fundamentów zastosować?
Hydroizolację fundamentów można podzielić ze względu na rodzaj podłoża, na którym budowany jest dom. Wyróżniamy hydroizolację poziomą i pionową, a także hydroizolację przeciwwilgociową i hydroizolację przeciwwodną.
Izolacja pozioma fundamentów występuje przy ławie fundamentowej lub płycie żelbetowej, a więc przy poziomych częściach podłoża. Instaluje się ją pomiędzy ławą i ścianą fundamentów oraz na styku ściany fundamentowej i elewacji domu. Zapobiega przedostawaniu się wody do ścian budynku. Z kolei izolacja pionowa montowana jest przy pionowej powierzchni ścian fundamentowych i zapobiega przenikaniu wilgoci z gruntu powyżej fundamentów.
Może się zdarzyć, że hydroizolacja pionowa i pozioma montuje się samodzielnie (np. tylko izolacja pionowa) albo nie są ze sobą połączone. To błąd, który może nas kosztować nie tylko utratę ciepła wewnątrz budynku, ale i pieniędzy. Oba rodzaje izolacji muszą być ze sobą połączone. Jeśli wykonawca o tym zapomniał, a projekt przewidywał takie zabezpieczenie, warto zlecić wykonanie badania pomiarowego. Dobry rzeczoznawca budowlany wskaże błędy pracowników branży budowlanej i zaproponuje działania naprawcze.
Z drugiej strony hydroizolację możemy podzielić na przeciwwilgociową i przeciwwodną. Izolacja przeciwwilgociowa jest lżejsza. Stosuje się ją wtedy, kiedy woda gruntowa nie wywiera dużego nacisku na fundamenty. Izolacja przeciwwodna musi być wszędzie tam, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki, a podłoże zasysa wodę, która długotrwale zalega przy fundamentach.
Ważny jest rodzaj materiału izolacyjnego
Powodzenie hydroizolacji fundamentów zależy nie tylko od umiejętnego dobrania rodzaju izolacji do konkretnej sytuacji. Na jakość zabezpieczenia fundamentów wpływ ma też rodzaj materiału izolacyjnego. Najczęściej używa się do tego masy asfaltowej i bitumicznej, masy mineralnej, papy, folii uszczelniających, szlam uszczelniających i betonu wodoszczelnego. Wszystkie wpływają na suchość fundamentów. Dlatego nie warto na nich oszczędzać. Jeżeli wykonawca będzie chciał obniżyć koszty budowy i zastosuje np. tani lepik i cienką papę, może się okazać, że woda mimo wszystko będzie gromadzić się przy ścianach fundamentów i doprowadzi do ich korozji. W takiej sytuacji lepiej weryfikować pracę ekipy budowlanej na bieżąco i skorzystać z porady doświadczonego rzeczoznawcy budowlanego.