Planujesz zakup mieszkania na rynku wtórnym? Zanim przystąpisz do remontu lub wykończenia lokalu, warto wykonać niezbędne badania. Aby inwentaryzacja mieszkań przebiegała sprawnie, warto skorzystać z usług rzeczoznawcy. Sprawdź, na czym ona polega i jak uniknąć podstawowych błędów!

Inwentaryzacja mieszkań – kluczowe informacje

Inwentaryzacja mieszkań zakłada mierzenie wysokości i szerokości wszystkich ścian oraz otworów. Specjalista ustali, czy pomieszczenie ma kształt prostokąta, czy kwadratu. Oprócz tego rzeczoznawca zmierzy parapety, podciągi, słupy, wnęki, schody, skosy, a także otwory okienne i drzwiowe. Ekspert wykorzystuje do tego dalmierz laserowy, który zastępuje taśmę pomiarową i kalkulator. Nowoczesne urządzenie wyposażone jest w zaawansowane oprogramowanie. Dzięki temu obliczy nie tylko objętość i pole powierzchni, lecz także wyznaczy długości w trudno dostępnych miejscach. 

Zazwyczaj pomiarów dokonuje się od końca urządzenia, ale w przypadku krótkich ścian, można zmienić punkt mierniczy na wierzchołek dalmierza. Pamiętaj, żeby później wrócić do normalnych ustawień, w przeciwnym razie błąd przy pomiarze wynosi nawet 20 cm. Aby ułatwić czytanie rysunku, nie zapisuj zbyt wiele pomiarów na jednym rzucie. Możesz zrobić ksero planu, a oprócz tego zapisuj informacje długopisami w różnych kolorach. Na jednej kartce zapisuj wymiary ścian, drzwi i okien, a na drugiej notuj informacje dotyczące instalacji. Możesz również zakreślać kluczowe dane.

Co obejmuje inwentaryzacja mieszkań

Specjalista nanosi wszystkie pomiary na rzuty pomieszczeń, dzięki czemu architekt będzie mógł z nich korzystać podczas projektowania wnętrz. Inwentaryzacja mieszkań pozwala zaplanować układ funkcjonalny lokalu i przygotować rysunki dla podwykonawców.

Należy podkreślić, że wspomniany proces uwzględnia pomiar:

  • elektroniki (wszystkich gniazdek, punktów oświetleniowych, włącznik, wypustów kablowych, skrzynek elektronicznych i sterowników rolet),
  • grzejników,
  • hydrauliki (wszystkie punkty wodne i odpływy kanalizacyjne),
  • pozostałe elementy stałego wyposażenia (elementy wentylacji i rekuperacji, rewizje, piony, liczniki, a także skrzynki gazowe, rozdzielcze i teletechniczne). 

Co jeszcze powinna obejmować inwentaryzacja mieszkań? Rzeczoznawca zaleca, żeby mierzyć sufity w każdym pomieszczeniu. Zdarza się, zwłaszcza w starym budownictwie, że różnica w wysokości wynosi nawet 5 cm. Warto mieć to na uwadze przy łączeniu pomieszczeń lub zburzeniu ścian. Jak mierzyć parapety, aby uniknąć nieporozumień? Jeśli chcesz mierzyć odległość od podłogi do spodu parapetu, rób tak za każdym razem. Dzięki temu łatwo sprawdzisz, czy zmieścisz pod nim szafki kuchenne.

Podstawowe błędy przy inwentaryzacji – jak im zapobiec

Pomiary lokalu nabywanego od dewelopera z reguły nie sprawiają problemów. Ekspert budowlany ma łatwy dostęp do poszczególnych miejsc. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego. Inwentaryzacja mieszkań powinna uwzględniać aktualne wyposażenie, zabudowę i pawlacze. Niejednokrotnie będziemy mieć do czynienia ze ścianami pokrytymi grubą warstwą dekoracyjną. Problem może pojawić się również wtedy, gdy na podłodze znajduje gruba wykładzina. Aby uniknąć kosztownych pomyłek, warto powierzyć to zadanie fachowcom. W ten zaoszczędzisz sobie dużo nerwów i czasu.

Jakich błędów należy unikać? Pamiętaj, żeby nie mierzyć gniazdek raz od ich osi, a raz od krawędzi ramki. Niby różnica wynosi tylko kilka centymetrów, ale inwentaryzacja mieszkań powinna uwzględniać wszystkie szczegóły. Eksperci przypominają o prawidłowym oznaczeniu wylotów wentylacji.

Inwentaryzacja lokalu mieszkalnego – wskazówki

Rzeczoznawca budowlany nie tylko mierzy odległość grzejników od najbliższej ściany i podłogi, lecz także sprawdza ich szerokość, wysokość i grubość. Oprócz tego specjalista zwraca uwagę na termostat, czyli pokrętło na kaloryferze. Służy ono do regulowania temperatury. Wspomniane wymiary przydadzą Ci się wtedy, gdy będziesz chciał wymienić grzejnik lub przenieść go na inną ścianę. 

Specjalista sporządza notatki, do których dołącza zdjęcia wszystkich pomieszczeń, a także istotnych lub nietypowych detali. Im bardziej szczegółowa dokumentacja fotograficzna, tym lepiej. W razie potrzeby rzeczoznawca budowlany nakręci film, na którym może wspomnieć, z czego zostały wykonane ściany i posadzki. Ekspert zaleca, żeby wyrywkowo sprawdzić wymiary. W ten sposób inwentaryzacja mieszkań obarczona jest mniejszym ryzykiem błędu.